Dejte chleba na toto místo a zůstane čerstvý celý týden. Tajný trik pekařů míří do domácností
Možná jste už slyšeli, že chléb do lednice nepatří. Někteří tvrdí, že se v ní rychleji vysuší, ztratí svou vláčnost nebo rychle zplesniví. Na druhou stranu, existují ti, kteří na skladování chleba v lednici nedají dopustit. Jak to tedy je a jaký je ten tajný trik, o kterém skoro nikdo neví?
Asi už jste si všimli, že chléb, který zůstane na kuchyňské lince, většinou po pár dnech začne plesnivět. Teplé a vlhké prostředí totiž podporuje růst plísní. Lednice sice plísně odradí, což znamená, že tam chléb vydrží déle, ale má to háček – při nesprávném skladování může chléb rychle ztvrdnout. Existuje ale jeden trik! Abyste předešli vysychání chleba uloženého v lednici a zároveň si užili jeho delší trvanlivost, známe jedno jednoduché řešení – dvojité balení! Chléb je třeba nejprve zabalit do papírového sáčku a poté do plastové fólie nebo sáčku. Tím vytvoříte ideální mikroklima, ve kterém chléb neztratí vláčnost, ale ani nezplesniví. Papírový sáček totiž umožní chlebu dýchat a plastová fólie zabrání, aby se neproměnil v tvrdou kostku.
Jak dlouho chléb v lednici vydrží?
Pokud dodržíte výše zmíněný postup, můžete si být jisti, že chléb vydrží v lednici čerstvý až týden, což je o několik dní déle než při skladování na kuchyňské lince. Pokud potřebujete, aby chléb vydržel déle než týden, pak je lepší chléb zamrazit. Pokud chléb nakrájíte na jednotlivé plátky, vyhnete se rozmrazování celého bochníku pokaždé, když budete potřebovat jen pár krajíců. Při mražení platí podobné pravidlo jako při skladování v lednici: obalte chléb nejprve do papírového sáčku a pak vložte do mrazícího sáčku. Díky tomu se nebudou na chlebu tvořit krystalky ledu, které by po rozmrazení mohly změnit jeho strukturu a chuť.
Má vliv druh chleba na jeho trvanlivost?
Rozhodně ano! Například celozrnný chléb a kváskový chléb vydrží déle než bílý chléb. Kvásek obsahuje přirozené konzervační látky, které prodlužují životnost pečiva. Také platí, že čím méně konzervantů a chemických přísad, tím chléb vydrží kratší dobu. A pokud už je váš chléb přece jen trochu tvrdší, než byste chtěli, zkuste ho oživit! Postačí chleba lehce pokropit vodou a vložit do trouby rozehřáté na 180 °C na 5–7 minut. Chléb se krásně prohřeje, zvláční a bude chutnat jako čerstvě upečený.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]