Dánské kanónové houfnice CAESAR s podvozkem z Tatry zatápí Rusům. Jsou to totiž vylepšené verze

Ukrajinci se pochlubili, že obdrželi houfnice CAESAR 8×8 z Dánska. Jedná se o výrazně odlišné konstrukce od francouzských prototypů, které mají větší schopnost přežití v rozsáhlém konfliktu. Vysvětlíme vám, co umí.

O možnosti, že by Dánsko předalo Ukrajině kanónové houfnice CAESAR, se poprvé hovořilo v říjnu 2022. Nyní ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že obdrželo 19 systémů CAESAR, které využívají lépe chráněnou osmikolovou platformu s většími schopnostmi. Jedná se o všechny jednotky objednané postupně v letech 2017 (15 armatohaubic) a 2019 (čtyři jednotky).

Dánsko se rozhodlo pro kanónové houfnice CAESAR v dosud nepoužívané konfiguraci s osmikolovým podvozkem české Tatry namísto šestikolových podvozků Renault Sherpa 10 nebo Unimog, které používala Francie a stávající zahraniční zákazníci.

Je třeba zdůraznit, že dělové houfnice CAESAR, které v současnosti dodává Francie, jsou poměrně citlivé na ostřelování, protože jejich konstrukce v 90. letech předpokládala vývoj levné a snadno vzduchem přepravitelné dělové houfnice pro použití v regionálních konfliktech nižší intenzity. Tyto požadavky jsou například důvodem pro použití standardní nepancéřované kabiny posádky nebo skromné zásoby přepravitelné munice (18 nábojů).

Dělové houfnice, které Dánsko zakoupilo, již mají standardně pancéřovou kabinu podle normy STANAG 4569 Standard 3 (proti střelným zbraním nebo dělostřeleckým šrapnelům), zásoba munice se zvýšila na 36 nábojů a má poloautomatický nabíjecí mechanismus, který usnadňuje práci nejméně tříčlenné posádce. Všechny tyto úpravy se podepsaly na hmotnosti dělové houfnice, která vzrostla na 32 tun.

CAESAR 8×8 může střílet s intenzitou až šest ran/min a je schopen používat smrtící režim MRSI. Dolet naopak závisí na použité munici, neboť se pohybuje od zhruba 30 km u základních střel se zadním výbuchem typu DM121 po zhruba 40 km u střel s plynovým generátorem a až 60 km u střel s raketovým urychlovačem, jako je M549A1. Kromě toho je možné použít i specializované protitankové střely Bonus, které samostatně vyhledávají a útočí na obrněné cíle.

Zdroj: redakce; Army Recognition