Číňani pomocí nové metody naklonovali první opici. Touto technikou lze vytvořit čtyři klony najednou

Čínští vědci v úterý oznámili, že se jim podařilo naklonovat první zdravou opici rhesus, a to vylepšením procesu, při kterém vznikla ovce Dolly. Klonování primátů se ukázalo jako obzvláště obtížné a vědci překonali dlouholetý neúspěch tím, že nahradili klonované buňky, které se měly stát placentou, buňkami z normálního embrya.

Doufají, že jejich nová technika povede k vytvoření identických opic rhesus, na kterých bude možné provádět pokusy pro lékařský výzkum. Vědci zvenčí však varovali, že úspěšnost nové metody je stále velmi nízká, a také vyvolávají obvyklé etické otázky týkající se klonování.

Od historického klonování ovce Dolly technikou zvanou přenos jader somatických buněk (SCNT) v roce 1996 bylo tímto postupem vytvořeno více než 20 různých zvířat, včetně psů, koček, prasat a skotu. Teprve o dvě desetiletí později se však vědcům podařilo pomocí SCNT naklonovat první primáty.

Pár identických makaků jménem Hua Hua a Zhong Zhong vytvořili pomocí SCNT v roce 2018 vědci z Ústavu neurověd Čínské akademie věd v Šanghaji. Tento průlom, který vedl vědec Qiang Sun z tohoto institutu, však vedl k narození živých mláďat pouze v méně než dvou procentech pokusů, uvádí portál Phys.

Vědec řekl, že tým podrobně zkoumal, proč předchozí pokusy o klonování opice rhesus (Macaca mulatta) selhaly. Při dřívějším pokusu se jedna opice z 35 implantovaných plodů narodila živá, ale za necelý den zemřela. Uvedl, že jedním z „hlavních problémů“ bylo, že placenty klonovaných embryí vykazovaly abnormality ve srovnání s embryi z oplodnění in vitro.

Pokud by někdy mělo dojít ke klonování lidí, což je velká etická obava v této oblasti výzkumu, musely by být nejprve naklonovány jiné druhy primátů. Vědec Qiang zdůraznil, že klonování člověka je „nepřijatelné“ za jakýchkoli okolností.

Při postupu SCNT vědci odstraní jádro ze zdravého vajíčka a poté ho nahradí jiným jádrem z jiného typu tělní buňky. Z embrya tak vyroste stejný tvor, který daroval náhradní jádro. Touto technikou lze vytvořit čtyři klony najednou. Vědci se zaměřili na SCNT zčásti proto, že lze vytvořit více klonů, a to s cílem vytvořit identické opice pro studium řady nemocí a také pro testování léků.

zdroj: Phys