Čeští archeologové zabodovali objevem 2 500 let staré egyptské hrobky!

V blízkém okolí pohřebiště Staré říše (asi 12 km od pyramid v Gíze) se nedávno tým českých archeologů dočkal úžasného objevu, píše web Arkeonews.

Čeští archeologové mají důvod k radosti, neboť se jim podařilo narazit na mocného egyptského vojevůdce, který žil před 2 500 lety. Pozoruhodné na tom je, že hrobka starověkého vojevůdce se nacházela v blízkosti balzamovací skrýše, která byla objevena již o čtyři měsíce dříve.

Unikátní objev

Tento objev je jedinečný svého druhu, a to nejen díky designu hrobky, který byl ve starověkém Egyptě nepřekonatelný. Poskytuje také nový pohled na bouřlivé období počátku éry perské nadvlády nad starověkým Egyptem a předkládá tak první důkaz skutečné globalizace ve starověkém světě. Pohřebiště Staré říše dokumentuje období života starých Egypťanů v 6. století př. n. l. V této době Egypťané značně rozšířili sféru svého vlivu.

Masivní hrobka

Nalezená hrobka velitele Wah-Ib-Ra Meri Nate byla skutečně velká, čtvercového tvaru o dvou úrovních, které byly vyhloubeny speciálně pro uložení kostí uctívaného vojevůdce. Hlavní šachta měla rozměry asi 14 metrů na 14 metrů a byla hluboká téměř 6 metrů. Pod ní byla do skalního podloží vyhloubena menší šachta obdélníkového tvaru o rozměrech 6,5 x 3,3 metru. Na dně tohoto druhého tunelu bylo uloženo mumifikované tělo velitele. Byl pohřben ve složitém dvojitém sarkofágu s vnitřní a vnější částí. Vnitřní rakev byla zhotovena z čediče a vytesána do tvaru lidského těla, zatímco vnější sarkofág byl postaven ze dvou masivních desek z bílého vápence.

Vykradači hrobů

Hluboké zklamání archeologů přišlo ve chvíli, kdy zjistili, že mumie v sarkofágu chybí! O tělo mrtvého se postarali vykradači hrobů a tento velký objev zmařili také rozbitím sarkofágu. Na základě nálezu dvou keramických předmětů ponechaných uvnitř hrobky, které patřily do čtvrtého nebo pátého století našeho letopočtu, archeologové určili, že zloději se do hrobky vloupali a odnesli si ji před více než tisíci lety.

Kromě toho, že se v hrobce nenacházela mumie, byl prostor uvnitř čedičového sarkofágu prostý hrobových předmětů. Byl objeven pouze skarabeus jemně vyřezaný do tvaru srdce a amulet, který se měl nosit na hlavě. Na východní straně nekropole však mise nalezla mnoho neporušených archeologických památek, které byly součástí pohřební výbavy, včetně 402 sošek vešebtů vyrobených z fajánse.

Vešebty jsou malé figurky, které se ve starém Egyptě umisťovaly do hrobek spolu s mumiemi.  Na těchto soškách byl často nápis z Knihy mrtvých a představovali zemřelého, za něhož měly plnit úkoly na onom světě.

Zdroj: arkeonews.net