Češi perou spodní prádlo špatně. Dodržujte tato 3 pravidla, jinak ho zničíte
Praní spodního prádla není vůbec jednoduchou záležitostí, na první pohled na tom přeci nic není – prádlo hodím do pračky a je to. Jenže mnoho lidí pere na špatnou teplotu a zkrátka úplně jinak, než by měli, čímž prádlo mohou dokonce i výrazně poškodit či zničit.
Špatný způsob praní spodního prádla může vést k jeho rychlému opotřebení, ke ztrátě tvaru a elasticity, vyblednutí barev, ale také k nejrůznějším hygienickým problémům. Spodní prádlo totiž přichází do přímého kontaktu s našimi intimními partiemi. Je tak potřeba, aby bylo skutečně důkladně vyprané a čisté.
Pokud pereme na zbytečně nízké teploty, může se stát, že se na prádle dokonce přemnoží bakterie. Špatně vyprané prádlo může pokožku podráždit, například pokud na něm zůstanou stopy po čistícím prostředku. Není také dobré nechávat jej dlouho v koši na prádlo.
Správné rozdělení
Prádlo je třeba rozdělit skutečně nejen podle barev, ale také podle materiálu. Odděleně pereme bílé a velmi světlé prádlo (ne však růžové) tak, abychom předešli jeho obarvení či vyblednutí barev. Barevné prádlo pak můžeme prát většinou společně, záleží však i na tom, zda nekombinujeme látky, které pouští barvu. Velký pozor si musíme dávat na červenou barvu, která může světlejší prádlo zbarvit do růžova.
Jak už jsme zmínili, i materiál je důležitý. Krajky, hedvábí a mikrovlákno by měly být prány samostatně. Takové prádlo se totiž navíc ještě snadno potrhá, proto je dobré umístit jej například do speciální síťky na praní, která prádlo před mechanickým poškozením v pračce ochrání.
Správná teplota
Zkontrolujte i štítky na prádle, na těch je totiž napsáno, jak přesně který kousek prádla prát. Mnohé spodní prádlo je tak jemné, že by se mělo prát například jen a pouze v ruce anebo alespoň v ochranné síťce. Oproti tomu například bavlna je poměrně odolná a dá se prát při 40 °C.

Mikrovlákno pereme na 30 stupňů, hedvábí také, to ale pereme ideálně na jemný cyklus a v ochranné síťce anebo pak v ruce. Krajkové prádlo by se mělo vždycky prát ručně a ve studené vodě. Elastan pak můžeme prát na 30 stupňů, což je obvyklá teplota obecně doporučovaná pro praní spodního prádla (bílé můžeme prát na 40 stupňů).
Podprsenky jsou náchylnější
Zatím byla řeč hlavně o kalhotkách. Pojďme se ale podívat i na správné praní podprsenek. Ty bývají totiž ještě daleko více náchylnější k potrhání než kalhotky a proto se u nich doporučuje před praním zapnout háčky. Tím se totiž podprsenka v pračce o nic nezachytí a zbytečně se tak nevytahá. Je také dobré prát ji v ochranné síťce a na jemný cyklus, pokud možno se studenou vodou. Teplota by neměla překročit 30 stupňů.
Přesto ovšem nejlepší volbou pro praní podprsenek zůstává staré dobré praní v ruce. To můžete praktikovat i během toho co si dopřáváte sprchu, podprsenku můžete umýt speciálním prostředkem na spodní prádlo anebo jemným přípravkem určeným na tělo.

Pánské boxerky jsou oproti tomu daleko odolnější než podprsenky anebo dámské kalhotky, prát je tak můžeme i na 40 °C, protože jsou většinou vyrobeny z bavlny či z mikrovlákna. I tak však doporučujeme pro jistotu zachovat praní na jemný cyklus.
Do sušičky spodní prádlo nepatří
Důležité je také používání správného pracího prášku, který je na praní spodního prádla vhodný. Ten by neměl být agresivní ani přespříliš bělící. Ideální je také používat produkty bez parfemace a prášky určené buďto přímo na spodní prádlo anebo na jemné praní. Aviváži se pak raději vyhněte úplně, má tendenci zhoršovat kvalitu materiálu a parfemace může dráždit pokožku.
Máme dopráno, ale co sušení? Spodní prádlo sušte spíše ideálně na vzduchu, sušička na prádlo totiž může prádlo, podobně jako pračka, poškodit. Raději jej tak rozvěšte na sušák. Ani sušení na slunci není zrovna tím nejlepším nápadem, prádlo sice krásně větrá, přímé sluneční světlo může ovšem způsobovat blednutí barev.
Zdroje: persil.com, boody.com, marthastewart.com