Černá díra má „škytavku“. Vždy po pár dnech náhle vybuchne a vypustí oblaka plynu

Černé díry mají velice silnou gravitaci a přitahují vše, co se objeví v jejich blízkosti. Vše vtáhne a nepustí ven. Vědce však zaujala černá díra, která se chová velice neobvykle, jak píše portál Merkur.

Výzkumný tým v současnosti objevil černou díru, která se chová velice neobvykle. Tato černá díra se nachází asi 800 milionů světelných let a má dle vyjádření výzkumníků „škytavku“. Znamená to, že každých 8,5 dne náhle vybuchne a vypustí oblaka plynu. Vědci zkoumají černé díry spousty let, ale tuto situaci vidí poprvé.

Konkrétně se jedná o černou díru, která byla objevena automatickými teleskopy ASAS-SN, a to v prosinci 2020, kdy si prošla výbuchem, který ji výrazně zjasnil.

Může za to menší sousedská černá díra

Je zjevné, že nejpravděpodobnější možností je, že pravidelné výbuchy jsou vyvolány druhou menší černou dírou, která se pohybuje kolem centrální supermasivní černé díry. Proto každých 8,5 dne vyvrhne černá díra materiál z akrečního disku, které obklopuje velkou černou díru. V podstatě se jedná o hmotu, kterou se díra krmí.

Až donedávna si vědci mysleli, že se jedná o relativně homogenní plynné disky, která rotují kolem černé díry. V důsledku nových zjištěních je to zřejmě tak, že akreční disky by mohly obsahovat i jiné černé díry. Dokonce panuje představa, že obsahují i celé hvězdy. Nadále je ale nutné sbírat další informace.

Zdroj: Merkur