Byla záhadná ruská chřipka ve skutečnosti koronavirus? Někteří vědci si to myslí

V roce 1889 se v Rusku objevila záhadná respirační choroba, která se následně rozšířila po celém světě a v průběhu několika let vyvolala nejméně tři vlny nákazy. Někteří vědci se nyní domnívají, že toto onemocnění, kterému se přezdívá ruská chřipka, mohl ve skutečnosti způsobit pandemický koronavirus podobný viru SARS-CoV-2, napsal server Live Science.

Mezi oběma pandemiemi lze snadno najít paralely. Například během pandemie ruské chřipky byly kvůli velkému počtu nakažených uzavřeny školy a pracoviště. Nakažení často ztráceli chuť a čich a někteří trpěli dlouhotrvajícími příznaky, které přetrvávaly celé měsíce. Obecně se zdá, že ruská chřipka zabíjela mnohem více starších lidí než dětí, na rozdíl od chřipkových virů, které bývají podobně smrtelné pro obě věkové skupiny, jak vyplývá z dostupných historických záznamů, které zahrnují vládní zdravotnické záznamy, noviny a články v časopisech.

Přestože se tyto rysy ruské chřipkové pandemie nápadně podobají rysům současné pandemie, myšlenka, že ruskou chřipku mohl způsobit koronavirus, zůstává spekulativní, uvedl výzkumník chřipky a profesor medicíny. Někteří odborníci se k tomuto názoru připojili, ale jiní uvedli, že mají podezření, že ačkoli pro tuto myšlenku mohou existovat pádné důkazy, zatím se je prostě nepodařilo najít.

Doktor Jeffery Taubenberger, vedoucí sekce virové patogeneze a evoluce v Národním ústavu pro alergie a infekční choroby a John Oxford, emeritní profesor virologie na univerzitě Queen Mary v Londýně, se na hledání takových důkazů zaměřují. Probírají se zachovanými vzorky plicní tkáně, které pocházejí z doby před pandemií chřipky v roce 1918, a hledají zbytky chřipkových virů a koronavirů. Doufají, že mezi těmito tkáněmi objeví nepolapitelný virus ruské chřipky.

Pokud se v těchto plicích objeví genetický materiál viru ruské chřipky, může to napovědět, jak pandemie skončila, protože dobové zpravodajství nabízí jen málo informací. A pokud byla pandemie z konce 19. století způsobena koronavirem, někteří vědci se domnívají, že tento bacil může stále kolovat jako jeden ze čtyř koronavirů, které způsobují spíše běžné nachlazení než závažné onemocnění.

Zdroj: livescience.com