Akta X Velké Británie. Spisy o pozorování UFO se dostávají na veřejnost

Od počátku 50. let až do roku 2009 oddělení britského ministerstva obrany dokumentovalo a vyšetřovalo zprávy o UFO. Nyní, více než deset let po ukončení programu, bude mnoho z těchto dříve utajovaných spisů o pozorování UFO poprvé zpřístupněno veřejnosti, píše server Live Science.

Již dříve byly některé spisy o UFO zveřejněny online na webových stránkách britského Národního archivu. Letos však budou všechny zprávy agentury o UFO zveřejněny na speciální webové stránce gov.uk. Rozhodnutí přišlo poté, co britská zpravodajská agentura PA Media podala žádost o spisy o UFO podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Představitelé ministerstva obrany se rozhodli, že bude lepší tyto záznamy zveřejnit, než pokračovat v zasílání dokumentů do Národního archivu.

Podle britského Národního archivu se ve Velké Británii kolem roku 1950 zvýšil zájem o UFO, což přimělo ministerstvo k vytvoření pracovní skupiny, která se měla tímto fenoménem zabývat. UFO na počátku 50. let dokonce upoutalo pozornost premiéra Winstona Churchilla, který v roce 1952 poslal svému ministrovi letectví dotaz: „K čemu jsou všechny ty věci kolem létajících talířů? Co to může znamenat? Co je na tom pravdy?“

Došlo se nakonec k závěru, že UFO jsou podvody, bludy nebo obyčejné objekty, které byly špatně identifikovány, a doporučilo se, aby se neprovádělo žádné další vyšetřování hlášených záhadných vzdušných jevů. Nicméně další oddělení ministerstva pokračovala v práci na oficiálním vyšetřování UFO ve Velké Británii a uvedla tyto snahy do 21. století.

Poté, co Británie 1. prosince 2009 přijalo změnu politiky, agentura podle zprávy již pozorování UFO nezaznamenávala ani nevyšetřovala. Ale to, co zjistili, včetně mnoha nedávných zpráv o UFO, které byly dříve k dispozici pouze v tištěné podobě bude během několika příštích měsíců zveřejněno na internetu.

Zdroj: livescience.com