Budoucí astronauti by mohli vyrábět měsíční budovy z měsíčního prachu a moči

Způsob navrhla chemička Anna-Lena Kjøniksenová se svými kolegy, kteří vyrobili cement z močoviny, tedy hlavní složky moči a umělé měsíční půdy, uvádí portál Science News.

Až se lidé dlouhodobě usadí na jiných planetách nebo na Měsíci, budou si muset sbalit lehké věci, mimo jiné proto, že doprava materiálů ze Země je drahá. Využití místních zdrojů by mohlo snížit náklady. Vědci navrhli použít měsíční půdu k výrobě betonu nebo cementu pro trojrozměrný tisk obydlí pro astronauty. Většina receptů na výrobu cementu však vyžaduje velké množství vody, které je na Měsíci nedostatek a je strašně těžká na to, aby se vynesla do vesmíru.

Na Zemi se do cementové směsi přidává chemická látka zvaná superplastifikátor, která snižuje množství potřebné vody tím, že udržuje sušší směs před přílišnou drobivostí a zároveň ji ponechává dostatečně pružnou pro použití v 3D tiskárně. Většina superplastifikátorů jsou však organické sloučeniny, kterých je na Měsíci také nedostatek, říká Kjøniksenová z Østfold University College v norském Haldenu.

„Přemýšlela jsem, co je k dispozici na Měsíci? Když k tomu přidáte lidi, tak co máte k dispozici?“ říká. Možná by se lidský odpad mohl proměnit v něco užitečného.

Kjøniksenová již dříve používala močovinu k tomu, aby plastové směsi byly méně viskózní. Močovina rozbíjí vodíkové vazby mezi molekulami, čímž snižuje tření a umožňuje molekulám snadněji po sobě klouzat. „Nikdy jsem neslyšela, že by ji někdo použil v cementu, ale říkala jsem si, že to stojí za pokus.“

Hlavní složkou cementu je prášek oxidu křemičitého a hlinitého – náhražka měsíčního prachu. Tým smíchal tento prášek s práškovou močovinou zakoupenou v chemickém zásobování, která nebyla destilována ze skutečné moči, spolu s trochou vody, aby vyrobil cement. Ve srovnání s dalšími dvěma superplastifikátory používanými ve stavebnictví na Zemi močovina fungovala velmi dobře.

Směs udržela svůj tvar při nízké hmotnosti a odolala teplotním změnám. Vytlačováním cementu trubicí a skládáním několika vrstev na sebe pomocí 3D tiskárny vznikla malá stabilní stěna, uvedl tým.

Kjøniksenová plánuje test cementu při extrémnějších teplotách a ve vakuové komoře, která napodobuje nedostatek měsíční atmosféry.

V reálném životě bude výroba močovinového cementu pravděpodobně složitější, celkově by ale výroba cementu s močovinou na Měsíci mohla být praktická.

zdroj: Science News