Britské ministerstvo obrany chce do bojových simulačních robotů přidat ChatGPT

Britské ministerstvo obrany (MO) udělilo zakázku společnosti 4GD, která se specializuje na bojový výcvik, na přidání jazykových modelů ChatGPT do svých robotických terčů SimStriker, píše portál NewAtlas.

S rozvojem raket, dronů, robotů a vzdálených senzorů je snadné si představit, že moderní vojáci tráví veškerý čas sezením před obrazovkami a nikdy nepřijdou do osobního kontaktu s nepřítelem. Ve skutečnosti moderní válka vede k tomu, že pěchota a speciální jednotky v městském prostředí přicházejí do velmi těsného kontaktu s nepřátelskými silami.

Takové vedení války vyžaduje intenzivní specializovaný výcvik, protože voják ve velmi neznámém a omezeném prostoru musí činit rozhodnutí ve zlomku vteřiny, často na základě neúplných informací. To znamená nejen splnit úkol, ale také udržet bezpečnost bojové skupiny a být schopen oddělit nepřítele od civilistů a rukojmích a rozeznat skutečné oběti.

Tento výcvik spočívá v neustálém procvičování v různých scénářích s různým stupněm realističnosti, dokud se reakce nestanou spíše záležitostí reflexů a svalové paměti než vědomého rozhodování. To zase znamená, že cvičné prostředí musí být někdy opravdu velmi realistické.

Systém SimStriker společnosti 4GD je vyvíjen od roku 2020 a jedná se o systém senzorů a interaktivních cílů v chodbách a místnostech připomínajících bludiště. Do dnešního dne toto zařízení využívala 16. letecká přepadová brigáda britské armády.

Ačkoli terče SimStriker vypadají jako high-tech krejčovské figuríny, jsou motorizované a obsahují senzory zásahu, které zaznamenávají přesnost a rychlost střelby zúčastněných vojáků. Kromě toho dokáží detekovat pohyb, světlo a zvuk. Mohou také reagovat slovně, vyvolat poplach a opětovat palbu nesmrtícími zbraněmi.

Zatím to vypadá realisticky, ale britské ministerstvo obrany chce prostřednictvím programu DASA (Defence and Security Accelerator) přidat systém ChatGPT společnosti OpenAI, aby vše bylo ještě reálnější tím, že cíle budou mít možnost vést s vojáky a jejich vybavením takzvanou „syntetickou konverzaci“, například prostřednictvím kanálů sociálních médií. Tímto způsobem mohou být výcvikové lekce rozmanitější, dynamičtější a více pohlcující, stejně jako mohou vedoucím výcviku poskytnout širší škálu scénářů šitých na míru.

Zdroj: NewAtlas