Bojová vozidla pěchoty Puma měla být budoucností Německa. Z 20ti kusů se jich 20 porouchalo

Bojové vozidlo pěchoty Puma je teoreticky superzbraň. Vozidlo nové generace mělo nahradit starší pěchotní vozidla Marder 1 a zároveň poskytnout vojákům německé armády ochranu, jakou nemá nikdo na světě. Cvičení, během něhož se Pumy jedna po druhé rozpadaly, bylo pro německé velitele šokem.

Z 20ti vozidel se jich 20 porouchalo. Bojová připravenost německé jednotky používající Pumy, teoreticky nejmodernější bojová vozidla pěchoty na světě, klesla na nulu. Informace o šokujícím výsledku německého cvičení se objevují v dopise velitele německé 10. obrněné divize generála Ruprechta von Butlera ministerstvu obrany. V něm velitel informuje o katastrofálním stavu připravenosti svých podřízených jednotek, který byl cvičením odhalen.

Vozidla Puma v NATO

Problém je umocněn skutečností, že teoreticky se jedná o síly vysoké pohotovosti, které by měly v případě ohrožení reagovat jako první v ozbrojených silách. Navíc se jedná o jednotku s nulovou pohotovostí, která se má podle dosavadních plánů stát součástí společných úkolových uskupení NATO s velmi vysokou pohotovostí v dubnu 2023.

O celé záležitosti informovala německá média, například server Spiegel. Ten napsal, že cvičení se původně zúčastnilo 18 vozidel Puma, ale nakonec se všech 18 vozidel porouchalo. Během následujících dvou dnů se porouchaly poslední dvě.

Popsané poruchy nejsou drobné závady, ale nedostatky, které znemožňují boj . V jednom z popsaných vozidel dokonce došlo k požáru. Dovést Pumy do takového stavu trvalo podle jen 1,5 hodiny střeleckých cvičení.

Cena šokuje

Skandál je o to větší, že Puma je velmi drahé vozidlo. S jednotkovou cenou, která se vyšplhala na 17 milionů dolarů, v přepočtu cca 387 milionů Kč je dražší než tank Leopard 2A7.

Bojové vozidlo pěchoty Puma je BVP nové generace. Konstrukční práce byly dokončeny v roce 2009 a první vozidla začala do německých jednotek přicházet od roku 2015. Německá armáda objednala celkem 350 vozidel tohoto typu.

Konstruktéři Pumy věnovali velkou pozornost ochraně vojáků. Vozidlo je chráněno proti palbě zepředu i z boků z kanónů ráže až 30 mm (během války na Ukrajině takové zbraně vyřadily z boje i ruské tanky!) a šance na přežití na bojišti dále zvyšuje volitelný aktivní obranný systém MUSS (Multifunctional Self-Protection System), jak uvádí server Military Factory.

Puma je také schopna přežít výbuch 10kg nálože. Vozidlo je vyzbrojeno 30mm kanónem, kulometem, granátometem a protitankovou řízenou střelou Spike. Vysoká úroveň pancéřové ochrany a výkonná výzbroj byly vykoupeny značnou hmotností. V závislosti na konfiguraci váží Puma 31 až 43 tun. Tato horní hodnota odpovídá hmotnosti některých variant tanku T-72.

Zdroj: redakce, spiegel.de, militaryfactory.com