Bakterie se mohou dostat z nosu do mozku a vyvolat Alzheimerovu chorobu

Nová studie prokázala, že bakterie z nosní dutiny se mohou přes nervy dostat do mozku a spustit kaskádu událostí, které mohou vést k Alzheimerově nemoci. Zprávu přinesl server New Atlas.

Vědci nalezli důkaz, že bakterie žijící v nose se mohou přes nervy v nosní dutině dostat do mozku a spustit tak sérii událostí, které mohou vést k Alzheimerově nemoci. Tato práce jen doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Alzheimerova choroba může být zpočátku vyvolaná virovou nebo bakteriální infekcí.

Chlamydia pneumoniae je běžná bakterie, která je hlavní příčinou zápalu plic a řady dalších respiračních onemocnění. Je však znepokojující, že byla příležitostně zjištěna také v mozku, kde by mohla způsobovat zákeřnější problémy.

V rámci nové studie se vědci rozhodli prozkoumat, jak se tato bakterie může do mozku dostat a zda tam může způsobit výraznější poškození. Při testech na myších zjistili, že bakterie může do 72 hodin od vniknutí do nosu infikovat čichové a trojklanné nervy a poté čichový bulbus – malou nervovou strukturu v předním mozku, která zpracovává čich. Odtud je to už jen kousek do zbytku mozku.

Poté, co se bakterie dostala do centrálního nervového systému, vyvolala několik změn, které jsou spojovány s Alzheimerovou nemocí. Během několika dní se začaly vytvářet ložiska beta amyloidních plaků – charakteristický znak této nemoci. Po několika týdnech tým zjistil poruchy v několika genových drahách. 

Samotné bakterie však nemusí stačit k tomu, aby u někoho onemocnění vyvolaly. Pravděpodobně je zapotřebí jejich kombinace s genetickou predispozicí. Podle vědců by výsledky této studie mohly vést k nové preventivní léčbě.

Zdroj: newatlas.com