Autonomní loď pomůže v boji proti nelegálnímu rybolovu. Schopnosti lodě Daphne demonstruje video

Lodě, které se pohybují bez lidské pomoci, získávají na popularitě – současná mánie kolem autonomních dopravních prostředků se týká především automobilů, ale zajímavé nápady předvedly i lodní konstrukční společnosti. Jednou z nich je loď Daphne, poháněná solárními panely, která pomáhá chránit životní prostředí.

Autonomní lodě (známé také jako USV) nejsou žádnou novinkou. Plavidlo vytvořené společností Open Ocean Robotics má bojovat proti nelegálnímu rybolovu, informuje web openoceanrobotics.com. Dvanáctičlenný tým pod vedením Julie Angusové, která je v současnosti generální ředitelkou a spoluzakladatelkou startupu, spolu s dalšími dvěma společnostmi (ThayerMahan a Marine Advanced Robotics) nedávno představil své nápady.

Loď Daphne, jak bude předmětem tohoto příspěvku, je rozšířením dřívějšího projektu společnosti známého jako Data Xplorer. Po tři dny loď procházela různými testy ve vodách Tichého oceánu v Kanadě a Spojených státech. Loď je velmi kompaktní – váží méně než 100 kg a díky modulární konstrukci může posádka během několika minut vyměnit motor nebo baterie pro napájení elektromotoru.

Nejvýkonnější verze dokáže plout nepřetržitě rychlostí 18 uzlů (cca 33 km/h) po dobu 2,5 hodiny – to vše díky baterii o kapacitě 10,5 kWh. Solární panely mají umožnit, aby loď Daphne fungovala na vodě po mnoho měsíců, alespoň v zásadě, protože vše závisí na povětrnostních podmínkách. Inženýři jsou si však jistí a zdůrazňují, že plavidlo zvládne širokou škálu podmínek, jak je vidět na přiloženém videu.

Daphne je monitorována ze speciální řídicí místnosti, odkud může operátor zpracovávat data ze senzorů a komunikačních systémů (rádiových, satelitních, mobilních). Použité systémy rovněž umožní pozorování mořského dna a detekci velkých objektů na vodě (např. ledovců), které by mohly nepozorovaně ohrozit ostatní plavidla.

Zatím není známo, kdy bude projekt společnosti Open Ocean Robotics uveden do aktivního provozu. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a Kalifornské ministerstvo pro ryby a divokou přírodu (CDFW), které zkoušky iniciovaly, již na vývoj Open Ocean Robotics vynaložily 12,7 milionu amerických dolarů (téměř 289 milionů korun).Další fáze testů se uskuteční u pobřeží Kalifornie nebo Havaje.

Zdroj: openoceanrobotics.com