Atomová sonda NASA má hledat život v podzemním oceánu měsíce Europa

Americká vesmírná agentura neúnavně usiluje o nalezení života ve vesmíru. Cílem Američanů je měsíc Europa, kde se údajně skrývá rozsáhlý podzemní oceán. Místo by měla prozkoumat speciální sonda využívající jaderný pohon, píše portál NASA.

Podle našich současných znalostí je voda základním stavebním kamenem veškerého pozemského života, a protože je voda hojně zastoupena i ve Sluneční soustavě (a pravděpodobně i v celém vesmíru), není divu, že se vědci při hledání mimozemských organismů vydávají takříkajíc po jejích stopách. Vidíme to například na Marsu. Tam rover Perseverance hledá stopy mikrobiálního života v kráteru Jezero, kde se dříve nacházela voda, a v budoucnu by mohla začít ještě zajímavější mise na měsíce Europa a Enceladus.

Podle vědců obě tato nebeská tělesa skrývají rozsáhlý oceán nacházející se pod silnou vrstvou ledu a jsou přesvědčeni, že právě zde bychom mohli nalézt vůbec první důkazy mimozemského života. Otázkou však je, jak se k těmto hlubokým vrstvám kapalné vody dostat. Odpovědí má být kryobot, soběstačná válcová sonda s atomovým zdrojem energie v srdci.

Při popisu této konstrukce na semináři o její konstrukci NASA upozorňuje, že mnohá technologická řešení plánovaná v souvislosti s tímto zařízením se již používají, například při výzkumu ledovců, a že největší výzvou bude zkombinovat různé technologie v jediném funkčním zařízení. Agentura je však přesvědčena, že myšlenka sestrojení kryobota není jen nesplnitelným snem.

Účastníci semináře se celkově shodli na tom, že koncept takové mise je proveditelný, vědecky přesvědčivý a představuje nejpravděpodobnější způsob přímého hledání života v oceánském světě.

Samozřejmě, že taková mise je zatím ve vzdálené budoucnosti, a pokud se uskuteční, tak pravděpodobně až po roce 2030. Je však těžké nepustit uzdu fantazii, protože je třeba uznat, že představa průzkumu podzemního oceánu na Europě nebo Enceladu je přímo jako ze sci-fi filmu. Ale je to nápad, který se pravděpodobně dříve či později uskuteční.

Zdroj: NASA