Rover Perseverance objevil na Marsu záhadnou skálu

Vědce překvapila zvláštní skála, kterou zachytila ​​panorama roveru.

Rover americké NASA, Perseverance nedávno přistál v kráteru Jezero na Marsu. Přinesl první záběry, historickou nahrávku svištící větru, ale i dramatické záběry z přistávání.

Momentálně není ještě rover připraven začít s vědeckou prací. Právě teď probíhají na rudé planetě zkoušky jeho systémů, aby se vědci ujistili, že všechno funguje tak, jak má. Přesto se roveru podařilo pomocí zařízení mast co-Z zachytit 360-stupňovou panoramu s vysokým rozlišením, píše portál Space.

Vědce tato panorama pořádně překvapila, protože se jim podařilo objevit zvláštní tmavou skálu, která připomíná tuleně. Je možné, že vítr tuto skálu pomalu tvaroval několik miliard let. Vědci zároveň poukazují na regiony, které vykazují známky mnohem rychlejšího zvětrávání. Kromě „tulení skály“ vědci objevili i sadu světlých kamenů, které by mohly být vulkanického původu. Vědci však momentálně nemají žádné chemické či minerální data. Doufají ale, že by jim i tyto skály mohli prozradit příběh planety Mars.

Sledování zajímavých regionů
Jedním z hlavních úkolů systému mast co-Z je sledování zajímavých regionů na planetě, které by rover mohl následně prozkoumat detailněji. Perseverance může přezkoumat horniny pomocí spektrometrů nebo jiných vědeckých nástrojů. Rover Perseverance přistál podle vědců ve „vědecky bohatém“ regionu. Kráter Jezero byl kdysi jezerem a říční deltou. U nás na Zemi jsou říční delty dobrým místem pro zachování známek života a vědci doufají, že totéž bude platit i na Marsu.

Zajímavostí je, že nová panorama je jen začátkem a nejméně detailním záběrem, které dokáže mast co-Z vyhotovit. Další snímky by měly být podle vědců až třikrát detailnější. Perseverance začne pořizovat snímky po kontrole, která právě probíhá. Unikátní záběry by nám měl přinést i dron Ingenuity, který bude prvním dronem na povrchu jiné planety. Jeho hlavním úkolem bude dokázat, že na Marsu je možný kontrolovaný let, i přes jeho řídkou atmosféru.