Astronomové objevili neviditelné černé díry, o kterých už hovořila Einsteinova teorie

Astronomové učinili ohromující průlom poté, co zachytili něco, co je považováno za neviditelnou černou díru. Zdá se, že teorie relativity Alberta Einsteina se opět potvrdila, informoval deník Express.

Tým astronomů objevil pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu něco, o čem se domnívají, že je to neviditelná černá díra. Černé díry zůstávají po velkých hvězdách, které umírají a jejich jádra se hroutí. Einstein před více než sto lety slavně prohlásil, že gravitační přitažlivost černých děr je tak silná, že dokáže ohýbat světlo přímo kolem nich. Tento jev se nazývá gravitační čočka. Metoda byla již dříve použita ke studiu řady aspektů ve vesmíru, včetně planet kolem jiných hvězd až po kupy galaxií.

Zdá se, že Einsteinova teorie se potvrdila poté, co astronomové v roce 2019 zachytili snímek světla odraženého zpoza supermasivní černé díry vzdálené 800 milionů světelných let od Země. Nyní však astronomové na Einsteinovu teorii navázali znovu, když spatřili nový jev související s černými dírami, a to ty neviditelné.

Přestože jsou černé díry technicky neviditelné, existuje několik ukazatelů, které umožňují jejich pozorování ze Země a které astronomové zaznamenali. Viditelné černé díry lze spatřit, když rentgenové dvojhvězdy, hvězda a černá díra obíhají kolem společného středu a vytvářejí přitom rentgenové záření. Materiál krouží kolem černé díry, a jak se zahřívá, způsobuje, že horký materiál září v rentgenovém světle, a vystavuje tak černou díru na odiv předtím, než zmizí. Černé díry lze také spatřit, když se jejich dvojice spojí a vytvoří záblesky gravitačních vln.

Autoři při hledání černých děr zkombinovali dva typy pozorování pomocí gravitační čočky. Začali tím, že zachytili pohled na část světla ze vzdálené hvězdy, které se rychle zvětšilo. Díky tomu vypadal světlejší, než se vrátil do původní podoby. Protože nemohli vidět objekt v zpředu zadní části, který způsoboval zvětšení, naznačovali, že objekt mohl být osamělou černou dírou. To je něco, co ještě nikdy předtím nebylo spatřeno.

Zjistili, že její hmotnost byla asi sedmkrát větší než hmotnost našeho Slunce a nacházela se ve vzdálenosti asi 5 000 světelných let. Protože hvězda takové velikosti a tak blízko Země by měla být viditelná, odborníci došli k závěru, že se muselo jednat o osamocenou černou díru, protože ji nebylo možné spatřit.

Zdroj: express.co.uk