Astronomové objevili nejstarší a nejvzdálenější galaxie, které kdy byly pozorovány

Mezinárodní tým astronomů ve čtvrtek oznámil objev dvou nejstarších a nejvzdálenějších galaxií, které kdy byly pozorovány. Vznikly pouhých 300 milionů let po velkém třesku. Tyto výsledky získané pomocí vesmírného dalekohledu NASA Jamese Webba (JWST) představují významný milník ve studiu raného vesmíru.

V důsledku rozpínání vesmíru se světlo ze vzdálených galaxií při své cestě roztahuje na delší vlnové délky. Tento efekt je u těchto dvou galaxií tak extrémní, že jejich ultrafialové světlo je posunuto do infračervených vlnových délek, kde ho může vidět pouze JWST. Protože cesta světla trvá dlouho, jsou vzdálenější galaxie také vidět tak, jak byly dříve v čase.

Obě rekordní galaxie se nazývají JADES-GS-z14-0 a JADES-GS-z14-1, přičemž první z nich je vzdálenější. Kromě toho, že je JADES-GS-z14-0 novým rekordmanem ve vzdálenosti, je pozoruhodná tím, jak je velká a jasná.

„Velikost galaxie jasně dokazuje, že většinu světla produkuje velké množství mladých hvězd,“ řekl Eisenstein, profesor na Harvardu a vedoucí katedry astronomie, „spíše než materiál dopadající na supermasivní černou díru v centru galaxie, co by se jevilo mnohem menší.“

Kombinace extrémní jasnosti a skutečnosti, že tuto vysokou svítivost pohánějí mladé hvězdy, činí z JADES-GS-z14-0 nejpozoruhodnější dosud nalezený důkaz rychlého vzniku velkých a hmotných galaxií v raném vesmíru.

„JADES-GS-z14-0 se nyní stává archetypem tohoto jevu,“ říká doktor Stefano Carniani ze Scuola Normale Superiore v Pise v Itálii, hlavní autor objevu. „Je ohromující, že vesmír dokáže vytvořit takovou galaxii za pouhých 300 milionů let.“

Galaxie se nachází v oblasti, kde přístroj JWST Mid-Infrared Instrument provedl velmi hluboké pozorování. Její jasnost na středních infračervených vlnových délkách je známkou emise z atomů vodíku a dokonce i kyslíku v raném vesmíru.

„Přestože je galaxie tak mladá, již usilovně pracuje na vytváření prvků, které známe ze Země,“ řekl Zihao Wu, spoluautor druhého článku o tomto objevu.

Tým získal spektra jednotlivých galaxií a potvrdil své naděje, že JADES-GS-z14-0 je skutečně rekordní galaxií a že slabší kandidát, JADES-GS-z14-1, je téměř stejně daleko.

Třetí práce, kterou vedli Brant Robertson, profesor na University of California-Santa Cruz, a Ben Johnson, se zabývá vývojem této rané populace galaxií.

„Tento úžasný objekt ukazuje, že tvorba galaxií v raném vesmíru je velmi rychlá a intenzivní,“ řekl Johnson, „a JWST nám umožní najít více takových galaxií, možná ještě v době, kdy byl vesmír mladší. Je to úžasná příležitost studovat, jak galaxie vznikají.“

Zdroj: Phys.org