Ani Rusové je nechtějí. Tanky T-14 Armata nejsou vhodné k použití

Ruská armáda se zdráhá přijmout proslulé tanky T-14 Armata. Podle nejnovější zprávy britského ministerstva obrany o situaci na Ukrajině je příčinou jejich špatný technický stav.

Ředitelství obranného zpravodajství britského ministerstva obrany zveřejnilo zprávu, z níž vyplývá, že sami Rusové se zdráhají používat jim dodané vybavení, jak píše server Business Insider. To souvisí s řadou poruch bojových strojů. V posledních měsících se ruské jednotky rozmístěné na Ukrajině zdráhaly přijmout první tranši tanků T-14 Armata, která jim byla přidělena, protože technický stav vozidel byl velmi špatný.

Rusové nechtějí tanky T-14 Armata

Rusko pracovalo na přípravě malého počtu tanků T-14 Armata pro první operační použití na Ukrajině. V posledních měsících se však ruské ozbrojené síly zdráhaly přijmout první tranši vozidel T-14, protože byla ve velmi špatném stavu. Těžko je to překvapí, protože kdyby takový stroj odmítl na bojišti poslušnost, vojáci v něm by ve střetu s funkční technikou neměli šanci.

Britská rozvědka pochybuje o tom, že ruské tanky T-14 Armata splňovaly obvyklé standardy pro nové vybavení, aby mohly být považovány za provozuschopné. „Není jasné, jaké aspekty vozidel tuto reakci přesně způsobily, ale v posledních třech letech ruští představitelé veřejně popisovali problémy s motorem a termovizními systémy T-14,“ dodává zpravodajská služba britského ministerstva obrany.

Britské zpravodajské služby upozorňují, že ještě v roce 2021. Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu označil sériovou výrobu T-14 plánovanou na rok 2022 pouze za „experimentálně-průmyslovou“. Je proto nepravděpodobné, že by nasazené tanky T-14 splňovaly obvyklé standardy pro nové vybavení, aby mohly být považovány za provozuschopné.

Nouzový tank T-14 Armata

Stojí za zmínku, že tank T-14 Armata, který byl navržen v roce 2014, se neustále potýká s výrobními poruchami a technickými závadami. Už při svém prvním vystoupení na přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě v roce 2015 se prototyp tanku T-14 rozbil na ulici. Na internetu se objevily nenahrané záběry jeho nešikovného pokusu o odtažení.

Co se týče specifikací – T-14 Armata je označována jako stroj 4. generace a od ostatních strojů se liší tím, že poprvé v sériově vyráběném současném základním tanku je použita bezosádková věž. Umožňuje umístit celou posádku do korby, což se projevuje úsporou hmotnosti a teoreticky i lepším pancéřováním kritických prvků tanku z hlediska přežití posádky, jak píše server Army Recognition.

Ironií osudu měla nová konstrukce nouzového tanku T-14 Armata umožnit odstranění základní nevýhody ruských tanků. Jedná se o umístění munice uvnitř korby tak, aby průbojný pancíř způsobil její detonaci – což často vedlo k efektnímu oddělení věže tanku.

Zdroj: redakce, businessinsider.com, armyrecognition.com