„Anděl zkázy“ je ještě nebezpečnější. Společnost Boeing ukázala koncept nového vrtulníku Apache

Společnost Boeing představila koncept nového bojového vrtulníku, který bude vylepšenou verzí AH-64E Apache v6. Modernizace stroje, který slouží americké armádě a mnoha armádám po celém světě již téměř 40 let, má splňovat pokročilé a měnící se požadavky moderního bojiště.

AH64 Apache, který je hlavním útočným vrtulníkem Spojených států, je stejně jako tanky M1 Abrams nebo odpalovací zařízení M142 HIMARS osvědčenou zbraní, která je ve službě již mnoho let (v případě Apache téměř 40 let) a je jedním z páteří americké výzbroje. Zkušenosti z jejich používání a měnící se charakter moderního bojiště vyžadují zlepšení. Ty mají zajistit, aby zbraň i nadále splňovala požadavky, které jsou na ni kladeny.

Letoun AH64 Apache projde další modernizací

To platí i pro AH64 Apache, který si díky svým schopnostem a dosavadním výkonům vysloužil přezdívky „zabiják tanků“ a „anděl zkázy“. Na výstavě AUSA (Asociace armády Spojených států amerických) ve Washingtonu ukázala společnost Boeing návrh nové a vylepšené verze vrtulníku cenově dostupný koncept založený na osvědčené platformě Apache, který představuje další vývoj současného AH-64E v6.

Podle tiskové zprávy společnosti by měl bezproblémově a efektivně plnit požadavky na útok a průzkum, mimo jiné díky větší obratnosti, interoperabilitě, doletu nebo lepší výzbroji.

Modernizovaný Apache bude využívat a integrovat nejmodernější technologie, které americká armáda již má nebo je testuje. Společnost Boeing oznamuje, že získá vylepšený pohonný systém, který zajistí vyšší výkon, dolet, výkon a rychlost, zdokonalené senzory a snímání a pokročilé systémy, které ulehčí pilotům práci při obzvláště náročných misích. Modernizovaná verze Apache bude také vybavena lepšími zbraněmi – řízenými střelami nové generace a bezpilotními víceúčelovými systémy ALE (Air Launched Effects) – a může získat energetické zbraně.

Vrtulník bude rovněž založen na přístupu MOSA (Modular Open Systems Approach), což je integrovaná obchodní a technická strategie, jejímž cílem je vytvářet a udržovat konkurenceschopná a cenově dostupná řešení po celou dobu jejich životnosti. MOSA využívá modulární architekturu a otevřený obchodní model, takže komponenty lze v průběhu tohoto cyklu přidávat, upravovat, nahrazovat a odebírat. Drobné úpravy tak umožňují, aby se hardware „vyvíjel“ v souladu s požadavky, které jsou na něj kladeny.

Zdroj: boeing.com, Wikipedia, redakce