Američtí vojáci připevnili protitankový raketomet M72 LAW typu RPG na záda čtyřnohého robota

Americká námořní pěchota na základně Twentynine Palms v Kalifornii připevnila protitankový raketomet M72 LAW typu RPG na záda čtyřnohého robota, známého jako „koza“, a v rámci vojenského taktického cvičení vyzkoušela novou zbraň.

Robot byl nejprve vybaven kovovou krabicí na zádech s ovládacími prvky pro střelbu a bezpečnostními spínači na zádech. Po střelbě lze krabici otevřít, vyjmout použité součásti a robot je připraven přijmout novou střelu, píše portál InterestIngengineering.

Senzory na boku robota mu pomáhají vyhýbat se terénním překážkám. Jakmile je raketa na místě, může být odpálena, a pokud robot střet přežije, může umožnit mariňákům pozorovat účinky útoku předtím, než se jednotka přesune vpřed.

Robot s granátometem nahrazuje vojáka na bojišti, ačkoli voják, který jej ovládá, například pomocí ovladače podobného herní konzoli, je poblíž. Člověk však může zůstat v bezpečném úkrytu – k tanku se blíží robot. Kromě nahrazení člověka na rizikových místech je důležitým argumentem pro použití takových robotů také nízká cena. K testování v námořní pěchotě byl použit robotický „kozel“ Unitree Go1, který lze zakoupit na Amazonu.

Zdroj: InterestIngengineering