Americké rakety MGM-140 ATACMS s 560 kg výbušniny budí u Rusů strach. Můžou změnit osud války

V posledních dnech média informují o možném přesunu raket MGM-140 ATACMS na Ukrajinu. Rusové již vyjadřují obavy z této mocenské podpory, poznamenává portál Army Recognition.

Rakety ATACMS mohly být zbraní, které by mohly změnit osud konfliktu. Obavy jsou zcela na místě, neboť dostřel MGM-140 ATACMS (ráže 610 mm) je až 300 km, a to znamená, že ohroženy jsou nejen Ruskem okupované oblasti na Ukrajině, ale dokonce i blízké okolí Moskvy.

Obavy Rusů z předání ATACMS Ukrajině dokonce cituje prokremelský propagandistický portál Vzgljad. Na jeho stránkách se dočteme, že podle bývalého zástupce velitele ruského letectva Ajtecha Biseva je boj proti raketám ATACMS složitý. Vzhledem k umístění asi 560 kg výbušniny v bojové hlavici má munice působivé vlastnosti.

MGM-140 ATACMS představuje pro Rusko reálnou hrozbu

Ačkoli ruská propagandistická média udržují narativ, že „Rusko si poradí i s ATACMS“, je třeba poznamenat, že pro Kreml bude výskyt MGM-140 na Ukrajině představovat velkou hrozbu.

Možný dolet raket ATACMS je až 300 km, a to znamená, že raketa odpálená z míst, jako je Oděsa nebo Charkov, by snadno dosáhla Sevastopolu, Voroněže nebo Rostova na Donu. V případě umístění odpalovacího zařízení na severovýchodě Ukrajiny jsou ohrožena dokonce i předměstí Moskvy.

Historie americké rakety MGM-140 ATACMS sahá až do 80. let 20. století. Do služby byla zavedena v roce 1991 a nahradila systém MHM-52 Lance, který měl mnohem kratší dostřel. Ukrajinci již mají odpalovací platformy ATACMS – jedná se o odpalovací zařízení M270 MLRS a M142 HIMARS.

Velkou výhodou tedy je, že obě platformy jsou vysoce mobilní. To znamená, že ukrajinské jednotky mohou rychle reagovat na měnící se situaci na frontě a rychle přesouvat ATACMS pomocí kolových transportérů. Přesun systémů HIMARS a MLRS nevyžaduje použití specializovaných dopravních letadel.

Kromě prakticky okamžité bojové pohotovosti je klíčovou vlastností MGM-140 jejich vysoká bojová využitelnost. To je dáno rozměry střely. Délka téměř 4 metry a průměr přesahující 0,6 metru umožnily umístit do zbraně o hmotnosti téměř 1,7 tuny výbušnou hlavici o váze 560 kg.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia