Americké námořnictvo vsází na laserové zbraně

Spolu s roboty a umělou inteligencí jsou lasery považovány za součást toho, jak může armáda bojovat v 21. století, uvedl web The National Interest.

Není to poprvé, co byly lasery použity pro vojenské účely. Například Čína je známá tím, že používá laserové oslňovače a protidronové a raketové lasery.

Americké námořnictvo U.S. NAVY končí pozemní testování vysokoenergetické výkonné laserové zbraně HELIOS, kterou do konce roku nainstaluje na torpédoborec USS Preble (DDG-88). HELIOS je minimálně desetkrát silnější než laser, který americké námořnictvo nasadilo v Perském zálivu v roce 2014 a který měl údajně sílu paprsku 30 kW. 

Námořnictvo souběžně pracovalo na programu ODIN, což jsou nesmrtící laserové zbraně, které budou likvidovat hlavně nepřátelské drony. „Laser je schopný vyřadit na palubách nepřátelských dronů různá čidla a kamery. Tím zabrání vzdáleným operátorům, aby naváděli drony a používali kamery ke shromažďování informací,“ řekl pro pro Americký námořní institut (USNI) kontraadmirál Seiko Okano.

Nesmrtící lasery ODIN, které jen zmatou nepřítele, byly nainstalované už na tři různé torpédoborce a další budou přibývat. Silnější laser HELIOS způsobí nepříteli daleko větší škody a je schopen zničit i moderní řízené střely. „Silný HELIOS je opravdu promyšlený smrtící systém,“ tvrdí kontraadmirál Okano.

Laserové systémy amerického námořnictva budou likvidovat drony, malé čluny a hlavně paprskem s rychlostí světla sestřelovat řízené rakety.

Laserové zbraně mají značné náklady na vývoj a přicházejí s vysokými očekáváním. Na rozdíl od protiraketových střel nebo děl nevyžadují žádný volný prostor pro skladování munice. To je důležité na moři, kde je šetření místem na prvním místě.

Úspěšně dokončené testy jsou podle vedení americké armády prvním velkým krokem přispívajícím k ochraně proti nepřátelským hrozbám. Nové zbraně významně posílí systém protiraketové obrany.

Zdroj: The National Interest