Americká raketa Excalibur v akci. Zničila ruský systém elektronického boje Palantin

Ukrajinští vojáci se pochlubili dalším úspěchem při ničení cenného ruského vybavení. Putinova armáda při střetu s přesnou dělostřeleckou palbou Ukrajinců přišla o systém elektronického boje Palantin, jak zaznamenaly kamery. Toto nejmodernější zařízení používali Rusové k vedení elektronického boje.

Záběry zničení systému elektronického boje Palantin zveřejnili vojáci 128. zakarpatské samostatné horské brigády. Objevující se zprávy naznačují, že zařízení bylo s největší pravděpodobností zasaženo americkou raketou Excalibur. Jedná se o munici ráže 155 mm, kterou mohou Ukrajinci používat například v polském Krabu. Má jít o jeho první potvrzenou ztrátu na Ukrajině.

Ruský systém elektronického boje Palantin debutoval v roce 2019. Rusové tehdy oznámili, že komplex lze použít k narušení nepřátelské radiokomunikace a systémů elektronického zpravodajství na území o rozsahu až 1 000 km. Zdůraznili také, že zařízení umožňuje oslepit nepřítele v pásmu krátkých a ultrakrátkých vln a také ho připravit o mobilní komunikaci.

Palantin je schopen diskrétně zaměřovat radiofrekvenční objekty, rušit pásma a specifické frekvence, jakož i odhalovat další systémy elektronického boje používané nepřítelem. Lze tedy říci, že byl důležitou podporou Ruskem vedených vojenských operací na Ukrajině.

O nasazení ruských systémů Palantin na Ukrajině bylo poprvé informováno v červnu 2022. Ruské ministerstvo obrany se pochlubilo použitím nejmodernějších systémů elektronického boje na bojišti. Zdůraznilo také, že komplex svými vlastnostmi zdvojnásobuje nebo ztrojnásobuje ruské prostředky elektronického boje předchozí generace a z hlediska bojových schopností je nyní jedinečný. Podle Rusů systém sestřeloval ukrajinské bezpilotní letouny a blokoval mobilní hotspoty a internetové zdroje na velitelských stanovištích nepřítele, aniž by zasahoval do civilní infrastruktury.

Zdroj: redakce; Defence Blog