Američané vyvíjejí speciální vesmírnou soustavu, která bude sledovat hypersonické zbraně

Společnost Raytheon Technologies postaví pro americkou Agenturu pro vesmírný rozvoj sedm satelitů, které pomohou sledovat rakety z vesmíru, včetně hypersonických zbraní. Satelity se dostanou na nízkou oběžnou dráhu Země a zlepší schopnost USA odhalovat a pozorovat vznikající hrozby, píše web Raytheon.

Agentura pro vesmírný rozvoj uzavřela se společností Raytheon Technologies kontrakt v hodnotě 250 milionů dolarů na stavbu sedmi satelitů pro sledování raket, oznámila společnost 2. března. Součástí kontraktu jsou také služby pozemního provozu a podpory. Družice budou součástí SDA Tracking Layer Tranche 1, konstelace pro sběr infračervených dat určené k detekci a sledování balistických a hypersonických raket vypouštěných potenciálními nepřáteli.

„Vývoj odolné a cenově dostupné konstelace satelitů na nízké oběžné dráze Země zlepší naši schopnost sledovat nové hrozby, jako jsou hypersonické střely,“ sdělil Dave Broadbent, prezident ve společnosti Raytheon Intelligence & Space.

Společnost Raytheon podle Shephard Media využije stávající návrhy, komerční produkty a komponenty, aby snížila technická rizika a zkrátila dodací lhůty zařízení. Služba vysvětluje, že konstelace bude obsahovat širokoúhlý infračervený senzor společnosti Raytheon, mikrosatelitní sběrnici třídy Saturn od společnosti Blue Canyon Technologies a elektroniku SEAKR Engineering. Sedm družic od společnosti Raytheon bude pátým letadlem konstelace, kterou vyvíjí americká Agentura pro rozvoj vesmíru.

V loňském roce agentura zadala dvě zakázky na vybudování celkem 28 družic pro detekci a sledování raket z vesmíru. SDA Tracking Layer Tranche 1 bude zahrnovat také 14 satelitů vyrobených společností Northrop Grumman a 14 vyrobených společností L3Harris. Podle amerického ministerstva obrany budou tyto družice vypuštěny do vesmíru v dubnu 2025.

Zdroj: redakce; Raytheon; Shephard Media