Američané ukázali nové snímky futuristického letounu B-21 Raider, který má přepsat pravidla globálního jaderného odstrašování

Očekává se, že americký strategický bombardér B-21 Raider, který má poprvé vzlétnout v roce 2023, se stane novým milníkem v historii vojenského letectva. Má nahradit stávající bombardéry B-1B a B-2 Spirit a stát se klíčovým prvkem americké jaderné triády. Avšak co z něj dělá tak výjimečný stroj a jaký dopad to bude mít na globální geopolitickou scénu?

Slibný debut v Kalifornii

Stroj B-21 Raider byl oficiálně představen v prosinci 2022 ve společnosti Northrop Grumman v Kalifornii. Byl to první nový bombardér, který USA představily po třiceti letech. Vyzbrojen nejmodernějšími stealth technologiemi a s uspořádáním létajících křídel je B-21 označován za bombardér budoucnosti.

Symbolický název

Název „B-21 Raider“ není náhodný. Číslo 21 symbolizuje 21. století, zatímco „Raider“ je poctou bombardovacímu útoku na Tokio z druhé světové války. Tento útok, známý jako „Doolittle Raid“, vedený podplukovníkem Jimmy Doolittlem, změnil průběh války ve prospěch Spojených států a jejich spojenců.

Neviditelná hrozba pro nepřátele

B-21 Raider je navržen tak, aby pronikl i nejsilnějšími protiletadlovými obranami. Přestože přesné specifikace zůstávají utajeny, bombardér má nést nejmodernější výzbroj, včetně střel s jadernými hlavicemi jako AGM-158A JASSM a AGM-158B JASSM-ER. Tyto střely jsou koncipovány tak, aby dokázaly proniknout pokročilými ruskými a čínskými protivzdušnými obrannými systémy, píše web Military Today.

Americká jaderná triáda

B-21 Raider se má stát jedním z páteřních prvků americké jaderné triády, která zahrnuje bombardéry, ponorky a mezikontinentální balistické rakety. Jeho vznik a nasazení posílí americké jaderné odstrašení, což má dopad nejen na strategickou stabilitu USA, ale i na jejich spojence a nepřátele.

B-21 Raider slibuje přinést novou éru v oblasti strategického bombardování a jaderného odstrašení. S technologiemi na hranici současného výzkumu a vývoje, symbolickým názvem a klíčovou roli v americké jaderné triádě je B-21 Raider bezpochyby jedním z nejočekávanějších vojenských projektů 21. století. Jeho úspěšný první let a následné nasazení bude mít nepochybně dalekosáhlé důsledky na globální bezpečnostní architekturu.

Zdroj: X (Twitter); Military Today