Američané se stále nemají čím bránit před superrychlými hypersonickými raketami

Schopnost americké armády likvidovat nepřátelské střely, které létají několikanásobně rychleji než je rychlost zvuku, zůstává prakticky nulová. Hrozby přitom stále rostou, napsal web The Drive.

Viceadmirál amerického námořnictva Jon Hill, šéf Agentury protiraketové obrany USA, říká, že víceúčelová střela SM-6 je v současnosti jedinou zbraní v arzenálu země, která dokáže alespoň částečně likvidovat hypersonické rakety. Stalo se tak poté, co Američané zveřejnili plány na testování obranné rakety SM-6.

Americké námořnictvo vypálilo během testu dvojici raket SM-6 a zjistilo, že schopnost čelit hypersonickým hrozbám je stále velmi malá a rakety mohou být účinné jen proti určitým specifickým cílům. V závěru loňského roku proto vláda uzavřela smlouvy s předními americkými výrobci zbraní Raytheon, Lockheed Martin a Northrop Grumman na urychlený vývoj nových obranných systémů.

Celý systém obrany proti hypersonickým hrozbám zahrnuje řadu pozemských a vesmírných senzorů. „Systém SM-6 je skutečně jedinou nadzvukovou obrannou Spojených států,“ řekl viceadmirál Hill, aniž by specifikoval jakoukoli konkrétní verzi této střely. Dodal, že tyto zbraně mají zatím jen omezenou schopnost čelit příchozím hypersonickým hrozbám.

Rozšiřování schopností hypersonické obrany je proto důležitou oblastí, na kterou se americká armáda zaměřuje, protože tyto hrozby jsou stále výraznější a stále se množí. Hypersonické zbraně s pokročilými manévrovacími schopnostmi už vlastní Rusko i Čína a pokračují ve vývoji dalších. Minulý rok se ukázalo, že Číňané testovali nový systém orbitálního bombardování. Navíc Severní Korea prokázala, že se alespoň pokouší vyvinout svou vlastní hypersonickou střelu. A zdá se, že se je pokouší následovat také Írán.

Viceadmirál Hill zdůraznil, že stávající funkce senzorů mohou stále poskytovat určitý stupeň sledování hypersonických hrozeb. „Vidíme je, zachycujeme data, sbíráme o nich informace,“ řekl. „Nejsme úplně na nule.“ Podle Hilla v tuto chvíli nabízejí rakety SM-6 alespoň omezenou možnost, jak se pokusit bránit.

Zdroj: The Drive