AIM-9X Sidewinder. Raketa za skoro 9 miliónů, která sestřelila čínský balón

Raketa, která sundala čínský balón byla odpálena stíhačkou F22 Raptor. Jedná se o raketu AIM-9X Sidewinder a její cena je přibližně 8 700 000 korun.

AIM-9 Sidewinder

AIM-9X Sidewinder je nadzvuková raketa s tepelným naváděním, kterou nesou stíhací letouny. Má vysoce explozivní bojovou hlavici a infračervený naváděcí systém s tepelným vyhledáváním. Sidewinder byl vyvinut americkým námořnictvem pro protivzdušnou obranu flotily a upraven americkým letectvem pro použití ve stíhacích letounech. Rané verze střely byly hojně používány v konfliktu v jihovýchodní Asii, jak píše web Airfoce Technology.

Zbraň je konfigurována pro snadnou instalaci na širokou škálu moderních letounů, včetně F-15C Eagle, F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Super Hornet, E/A-18G Growler, F-22 Raptor a všech variant F-35 Joint Strike Fighter.


Střela AIM-9X obsahuje mnoho starších komponentů z AIM-9M (raketový motor, bojovou hlavici a aktivní optický detektor cíle), ale svými výkony výrazně převyšuje starší Sidewinder. Na rozdíl od předchozích modelů AIM-9 lze AIM-9X použít i proti pozemním cílům.

Historie

Vývoj AIM-9X byl zahájen v rámci společného programu amerického námořnictva a USAF. AIM 9X nahrazují střely AIM-9M.


První střela AIM-9X byla vypuštěna v březnu 1999. V letech 1999 až 2000 bylo provedeno 12 řízených odpalů z letounů F/A-18 amerického námořnictva a F-15 USAF.

Společnost Raytheon obdržela první kontrakt na počáteční výrobu AIM-9X v nízké sérii v listopadu 2000. Počáteční operační způsobilosti (IOC) bylo dosaženo v listopadu 2003 a plná sériová výroba byla zahájena v květnu 2004.

Zdroj: redakce, airforce-technology.com