Adaptivní robot dokáže otevřít všechny dveře

Malý tým robotiků na Carnegie Mellon University v USA vyvinul tréninkový režim, který umožňuje robotovi začít s omezenými schopnostmiprovádění určitého úkolu, jako je otevírání dveří nebo zásuvek. Robot se sám zlepšuje a učí upravovat své techniky.

Velká část výzkumu spojeného s výukou robotů k provádění úkolů zahrnuje školení v laboratorních podmínkách. Pro tento nový test vědci navrhli, že jediný způsob, jak trénovat roboty, je v podmínkách reálného světa. Za tímto účelem vyvinuli adaptivní učební přístup, který umožňuje robotovi učit se tím, že začíná s omezenou znalostní základnou a rozšiřuje ji prostřednictvím praktických zkušeností, uvádí portál Techxplore.

Aby otestoval své nápady, postavil výzkumný tým svého vlastního čtyřkolového robota s jedním ramenem a zavírací/uchopovací ruční jednotkou z běžně dostupných komponentů. Jediným účelem robota bylo přiblížit se ke dveřím nebo zásuvce a pak použít svou sponu k uchopení a zatlačení, aby dveře otevřel. Výzkumníci ukázali, jak manipulovat s několika klikami, aby se dostali do místnosti nebo budovy.

Na venkovním testovacím místě nechali vědci robota, aby se pokusil otevřít dvířka nebo zásuvku. Všimli si, že pokud byl otevíraném typu již naučený, robot využil své znalosti k okamžitému otevření dveří. Ale kdyby to bylo neznámé, robot by použil to, co věděl o jiných klikách dveří, aby se pokusil získat přístup.

Vědci zjistili, že s dostatkem času (někdy až půl hodiny) robot obvykle přišel na to, jak otevřít dvířka nebo zásuvku. Celkově to prokázal 95% úspěšnost.

zdroj: Techxplore