200 let starý vzkaz v lahvi: Archeologové odhalili tajemství, které šokuje svět
Týmu dobrovolníků z řad studentů se podařil významný nález. Během vykopávek na historickém francouzském místě odkryli časovou kapsli z roku 1825. Zanechal ji po sobě archeolog, který v oblasti kopal mezi prvními výzkumníky.
Mladí archeologové prozkoumávali oblast na severu Francie. Cílem jejich bádání byly pozůstatky galské vesnice na útesech poblíž města Dieppe. Mezi četnými nálezy se nacházel také hliněný hrnec, který v sobě ukrýval skleněnou lahvičku. To ale nebylo všechno. Uvnitř miniaturní flašky byl kousek papíru převázaný bílým provázkem s tajemným psaním!
„Byla to lahvička, do které se dávala čichací sůl a nosily ji ženy na krku,“ vysvětluje vedoucí archeologického týmu Guillaume Blondel.
Čichací sůl je dnešním generacím už takřka neznámá, v minulosti, obzvláště v časech starověkého Říma a viktoriánské éry, byla však populární pomůckou užívanou při závratích nebo mdlobách.

Tajemný vzkaz uvnitř lahve
V lahvi byla francouzštinou napsána následující slova: „P.J. Féret, rodák z Dieppe, člen různých intelektuálních organizací, zde prováděl výzkumy v lednu 1825. Ve zkoumání této rozlehlé oblasti, známé jako Cité de Limes neboli Caesarův tábor, bude nadále pokračovat.“
Výzkumníci byli nenadálým objevem naprosto unešení. I když jsou časové kapsle vcelku běžné, schránka z minulosti na archeologickém poli je unikát. „Byl to naprosto magický okamžik. Věděli jsme, že zde v minulosti probíhaly vykopávky, ale najít tento vzkaz starý 200 let…, to bylo naprosté překvapení! Na podobné časové schránky lze narazit třeba při stavbě domu, kdy je tam po sobě zanechávají tesaři. V archeologii se ale jedná o vzácný úkaz. Většina archeologů má totiž pocit, že po nich už nikdo další nepřijde, protože všechno dokončili oni sami!“ prozradil Blondel novinářům.
Podle dochovaných městských záznamů to byl skutečně J. Féret, významný a aktivní obyvatel města, který v oblasti kopal mezi prvními. Pravděpodobně ani nesnil o tom, že jeho vzkaz bude za necelých dvě stě let opravdu vykopán.
Keramika stará 2 tisíce let
Archeologové byli do oblasti povoláni úřady kvůli erodujícímu útesu. Část bývalého oppida či opevněné vesnice kvůli tomu už nenávratně zmizela. Za pouhý týden se archeologům podařilo odhalit několik artefaktů z galského období. Většinu z nalezených předmětů tvořila keramika stará kolem 2 tisíc let.
Výzkumníci se pokouší zjistit, jak vypadal život uvnitř osídlení. „Věděli jsme, že to byla galská vesnice. Stále však nevíme, co se dělo uvnitř vesnice. Bylo to významné místo?“ ptá se hlavní muž archeologické výpravy.
Odpovědi na tyto otázky jim má přinést pokračující průzkum.

Rybářské oppidum
Caésarův tábor je starověké opevněné místo, které bylo postaveno pravděpodobně za časů Keltů a Galořímanů. Nachází se asi 3 kilometry od města Dieppe. Podle archeologických nálezů se zde nacházelo oppidum s přímým přístupem k moři. Jeho obyvatelé se věnovali rybaření. Díky bezprostřední blízkosti s mořem mohli v případě útoku kdykoliv utéct.
Nejstarší zmínka o osídlení pochází z textů ze 14. století, ve kterých se psalo o městě Limes. Později se mezi místními vžil název Caésarův tábor. Dnes místo tvoří trojúhelník o rozloze okolo 50 hektarů. Kvůli vlivu pobřežní eroze se však postupně zmenšuje.