Ve Švédsku se v Baltském moři objevila nová špionážní loď. Je to největší švédská válečná loď od 50. let

Švédské královské námořnictvo konečně obdrželo dlouho očekávané plavidlo pro rádiový průzkum, které má být „noční můrou“ pro ruské lodě a ponorky.

Artemis je první ze dvou lodí elektronického boje, které si švédské námořnictvo objednalo na základě smlouvy podepsané v roce 2017.

Nová loď nahradila 40 let starou loď HMS Orion a překonala ji téměř ve všech ohledech. Konkrétně má větší výtlak 3 000 tun oproti 1 400 tunám, délku 76 metrů oproti 61 metrům a ponor 3,9 metru. Vybavení lodi je utajované.

Loď Artemis má diesel-elektrický pohonný systém se čtyřmi generátory po 990 kW a dvěma hlavními azimutovými tryskami, které zajišťují rychlost přibližně 14 uzlů (25 km/h). Pro zvýšení manévrovatelnosti jsou k dispozici dva příďové trysky. Jedná se o největší švédskou válečnou loď postavenou od dob torpédoborců třídy Halland v 50. letech 20. století s výtlakem 3 400 tun.

Loď má 35 jednolůžkových a dvoulůžkových kajut se sociálním zařízením a 40 lůžek pro posádku a obsluhu elektronických zpravodajských zařízení. Pokud jde o výzvědné vybavení, jak bylo uvedeno výše, informace o něm jsou utajované. Ví se pouze, že na lodní nástavbě a stožáru byly instalovány nové antény elektronického systému.

Zdroj: Armyinform