Ukrajinská armáda má novou zbraň. Námořní drony Sea Baby byly vybavené raketovým systémem Grad

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) odhalila nejnovější aktualizaci svých vysoce účinných námořních dronů Sea Baby, které jsou nyní schopné vypouštět salvy raket Grad.

Námořní bezpilotní letouny používané SBU zasáhly několik ruských válečných lodí, ale dosud byly používány jako kamikadze, které explodují při dopadu nebo v blízkosti cíle.

Nový zbraňový systém byl již v akci proti ruským pozicím na kosu Kinburn, tenkém úseku pobřežní země. „Toto technologické řešení již vykazuje silné výsledky,“ uvedl zdroj, aniž by poskytl další podrobnosti o útoku.

Sea Baby je ukrajinský víceúčelový bezpilotní námořní dron (USV) vyvinutý pro použití Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) během ruské invaze na Ukrajinu. Je schopen nést výbušný náklad pro použití při útocích kamikadze nebo je vybaven dalším vybavením pro specializovanější použití. Nový Sea Baby 2024 je ovladatelnější a dokáže dopravit téměř tunu výbušnin na vzdálenost více než 1000 km. Využívá ke komunikaci Starlink a další záložní komunikační kanál poskytuje satelitní komunikační operátor Kymeta.

Zdroj: Kyiv Independent