Jak koupit Bitcoin a na co ho využít?

Bitcoin je digitální aktivum – kryptoměna, kterou ovládáte pomocí soukromého klíče. Technicky vzato uživatelé fyzicky nevlastní konkrétní bitcoin, protože nemá žádnou fyzickou podobu. Jak mohou uživatelé nakupovat bitcoiny, když se jich nemohou dotknout?

Není nutné, aby byl Bitcoin hmatatelný. Bitcoin funguje jako online peníze převáděné prostřednictvím blockchainu. Uživatelé si ji proto mohou koupit kdekoli, kde mají připojení k internetu a stolní počítač nebo mobilní zařízení.

Bitcoin burzy a směnárny

Bitcoin je druh digitální měny, kterou si uživatelé mohou koupit od několika různých prodejců. Kromě nákupu bitcoinu od kolegů, na přepážce nebo v kryptoměnových bankomatech jsou oblíbeným nákupním kanálem bitcoinové komunity online kryptoměnové burzy.

Jsou nejspolehlivějším, nejbezpečnějším a nejlevnějším způsobem nákupu bitcoinu. Obchodní platformy mají obvykle nejnižší poplatky za směnu a největší nabídku. K nákupu bitcoinu na obchodní platformě potřebujete jen slušné počítačové dovednosti a základní znalosti o tom, jak platit účty online, a máte vše připraveno.

Bitcoin peněženka

Bitcoin není fyzický předmět. K nákupu bitcoinu potřebujete nejprve peněženku s privátními klíči. S bitcoinovou peněženkou (softwarem) získáte bitcoinovou adresu, která je generována ze soukromého klíče. Soukromý klíč je číslo (nebo 12 či 24 slov), které vidí pouze uživatel a které prokazuje vlastnictví bitcoinu, takže si ho dobře uschovejte.

Peněženka na online kryptoměnové burze je propojena s účtem uživatele a kryptoměnové burzy poskytují každému uživateli jeho vlastní bitcoinovou adresu. Klíčem jsou přihlašovací údaje uživatele. Většina online burz používá k přihlášení přihlašovací údaje, jako je e-mail a heslo. Vyberte si obchodní platformu, která nejlépe vyhovuje vašim schopnostem.

Bitcoin a rizika

Nikdy nekupujte bitcoiny v hodnotě vyšší, než si můžete dovolit ztratit, mějte na paměti že kurz Bitcoinu je vysoce volatilní a obchoduje se 24/7 včetně svátků i víkendu. I další Kryptoměny jsou volatilní a jejich hodnota může rychle klesnout. Vyhněte se nákupům s FOMO, FUD nebo hype.

Historicky byl se bitcoin získával výměnou zboží nebo služeb a začínal směnou mezi jednotlivci, přičemž cena se sjednávala na online fórech. O deset let později se trh dramaticky změnil, od dříve vyhrazených aktiv jen pro pár vyvolených k online burzám kryptoměn, které zpřístupňují digitální aktiva komukoli a kdekoli.

Co lze koupit za Bitcoin?

Za bitcoiny si můžete online koupit mnoho věcí, od potravin, domů a aut až po koberce a boty. Jistě, můžete si koupit pizzu. Pizza je známá tím, že byla první komerční transakce za bitcoiny. Byla to pravděpodobně jedna z nejdražších pizz – v roce 2010 se za dvě pizzy zaplatilo 10 000 BTC.

Pokud vás obchodování s kryptoměnami omrzí, můžete si koupit nějakou zábavu. Společnost Zynga používá Bitcoin pro mikroplatby v některých hrách a Microsoft přijímá Bitcoin pro nákup her, filmů a aplikací v obchodech Windows a Xbox, i u české ochodu alza.cz můžete zaplatit v Bitcoinu. Možností je dnes již opravdu mnoho.