Jako střechu dát na zahradu?

Zahrada může být krom jiného i místem k rozjímání. K tomu může výrazně posloužit například venkovní posezení.

To samozřejmě lze zřídit i bez zastřešení, avšak kdo chce být chráněn před otravnými slunečními paprsky, respektive deštěm, měl by přemýšlet i o vybudování střechy. Nemusí jít o nic extra drahého.

Lepší je profesionální výrobek

Jsme národem kutilů, a tak není divu, že můžeme na českých zahradách běžně vidět svépomocí postavená zastřešení. Některá jsou skutečně hezká a od profesionálních produktů by je laik nepoznal. Existují ovšem i jiná, méně pěkná, a hlavně nepříliš funkční.

Tyto střechy jsou obvykle vyrobeny z plechu nebo nepromokavých látek. Obvykle je drží jen pár drátů, někdy ani to ne. A o takovou střechu se dá kvůli větru velmi rychle přijít. Navíc poletující plech není zrovna bezpečný.

Pokud člověk přesně neví, co dělá, neměl by se do něčeho takového vůbec pouštět. Mnohem bezpečnější je si prostě koupit funkční profesionální zastřešení, třeba ve formě pergoly.

Ideální materiál

Pergoly jsou v mnoha ohledech zajímavé konstrukce. Hlavně jsou relativně levné. Základní modely stojí okolo dvaceti až třiceti tisíc korun, což dnes nejsou žádné velké peníze. Samozřejmě je možné si pořídit i mnohem dražší model, nicméně kdo potřebuje pouze jednoduché zastřešení terasy, nemusí příliš utrácet.

Zásadní není u pergol pouze cena, ale také materiál. Velmi poptávané jsou například hliníkové varianty. Ty jsou jak odolné, tak i bezúdržbové. Klidně mohou sloužit několik desetiletí, aniž by člověk musel sáhnout k jejich výměně.

A i přesto se najde stále dost zákazníků, jež dávají přednost spíše dřevu. I tato surovina je velmi houževnatá, nicméně je nezbytné ji čas od času opatřit ochranným nátěrem. Dřevo je přírodní materiál a v zahradě se tudíž vyjímá mnohem lépe než chladný kov.

Soukromí

Standardní pergola nemá žádné stěny, avšak ty se dají u mnoha modelů dokoupit. Ty pak mohou fungovat nejen jako ochrana proti větru, ale zároveň i vůči zvědavcům zvenčí.

Komu na soukromí extra záleží, může si pozemek ohradit neprůhledným plotem. Moderní ploty dřevěné bez mezer jsou pro tyto účely jako dělané.