Jak na zateplení a povrch domu? Odvětrávaná fasáda Scanroc bude ekologickým a úsporným řešením

Při výběru fasády nehraje roli jen vzhled. Sice je důležitý, ale sebekrásnější povrch nezajistí sám o sobě kvalitní bydlení. Jednou z priorit bývá při stavbě či rekonstrukci domu hlavně izolace a zateplení. To platí obzvlášť dnes, v době vysokých cen energií. Skloubení estetické a praktické stránky může přinést odvětrávaná fasáda Scanroc.

Zateplení domu – jaké máte možnosti? A jak si mezi nimi stojí odvětrávaná fasáda Scanroc?

Při výběru vhodného izolačního materiálu je třeba vzít v úvahu nejen účinnost, ale i cenu. Je žádoucí, aby typ izolace, který zvolíte, představoval hlavně investici, nikoliv ztracené peníze.

 • Polystyren

První a velmi rozšířenou volbou je polystyrenová izolace. Jejím hlavním nedostatkem je vznětlivost a obecně malá odolnost vůči různým ničivým vlivům. Zároveň neumožňuje efektivní únik vodní páry, což často vede k tvorbě plísně.

 • Fenolická pěna

Jedná se o velice efektivní izolační materiál, který je ovšem velmi nákladným řešením. Jeho tepelná vodivost je oproti polystyrenu téměř poloviční, avšak cena téměř desetinásobná. Jelikož se nejedná o příliš rozšířenou volbu, má s její instalací zkušenosti málo firem.

 • Minerální vata

Tato možnost poskytuje sice efektivnější izolaci než polystyrén, včetně té zvukové, její cena je ale zhruba dvojnásobná. Jelikož je instalace obtížnější, bude dražší i samotná montáž.

 • Odvětrávaná fasáda

Řešení, které kombinuje řešení vnějších i vnitřních aspektů domu. Pro izolační účely se využívají většinou skleněná či minerální vlákna. Například odvětrávané fasády systému Scanroc nabízí řadu vizuálních provedení povrchu. Vyznačují se svou tepelnou i zvukovou nepropustností a také nehořlavostí.

Fasáda domu – jaké estetické možnosti nabídne Scanroc?

Často platí, že to, co je nejpraktičtější, není zrovna nejhezčí. Odvětraná fasáda může mít navenek hned několik podob, proto se nemusíte bát, že by díky ní váš dům ztrácel na kráse.

Barva

Ač je šedá nejoblíbenější barvou, co se budov týče, nemusíte být konzervativní. Barevné možnosti jsou u odvětraných fasád většinou velmi rozsáhlé. Scanroc nabízí vyhotovení fasády v neutrálních tónech, jako je béžová, či šedá, ale i ve výrazných barvách, jako je modrá a červená. Řada Deluxe vám umožní i originální vzhled v podobě žíhaných barevných pruhů.

Povrch

Vedle barvy je důležitý také typ povrchu, který bude fasáda mít. Někdo preferuje spíše hladké, někdo hrubé, a někomu se líbí lesk. Fasády Scanroc nabízí provedení všechna tři. V klasické řadě si můžete vybrat mezi hladkým a hrubým, v řadě Deluxe můžete přidat lesk.

Kámen

Pro ty, co nepreferují tradiční fasády je často lákavou volbou kamenný povrch. Toto řešení nebývá obyčejně příliš dobře dostupné, avšak řešením je zde odvětrávaná fasáda řady Granite, s povrchem žulového kamene.

Scanroc přináší řadu výhod

Při výběru fasády je potřeba zaměřit se na několik charakteristik, podle kterých vybrat. Mezi hlavní výhody odvětrávaných fasád Scanroc patří nejen jejich izolační schopnost a přizpůsobitelný zevnějšek, ale i následující:

 • montáž lze provádět bez ohledu na počasí díky odolnosti vůči povětrnostním podmínkám
 • odolnost vůči ohni, UV záření i agresivním látkám
 • možnost upravení antigraffiti a instalace samočistící nanovrstvy
 • životnost až 100 let, i v případě vysoké zátěže
 • vysoká mechanická pevnost
 • přizpůsobivost: v zimě teplo zachycuje, v létě naopak odvádí
 • ekologické řešení

Je pro vás při výběru stavebních materiálů důležité životní prostředí a ekologie? Podělte se s námi v komentářích?