Průlomová technologie dokáže vytápět a chladit dům s polovičními náklady
Izraelský startup ThermoTerra představil technologii, která využívá energii z kolísání vlhkosti vzduchu k chlazení a vytápění budov. Vodní pára ve vzduchu, která je absorbována na absorpční materiál nebo do něj, nese značné množství energie. Když vodní pára absorbuje nebo kondenzuje na materiálu, vytváří teplo, jak uvádí server Brighter.
V horkém dni přivádí technologie ThermoTerra do domu nebo kanceláře teplý a suchý vzduch. Ukládá se v izolaci stěn budovy (izolace z konopného betonu, silikagelu nebo dřevité vlny absorbuje vlhkost obzvlášť dobře). Když se vzduch následně odpařuje, absorbuje energii a ochlazuje budovu. Při nižších teplotách se dovnitř dostává studený a vlhký vzduch, který se při absorpci ohřívá a ohřívá dům nebo kancelář.
Aby technologie ThermoTerra fungovala, vyžaduje integraci potrubní a potrubní konstrukce do nové stěny. U stávajících budov lze na stěny přidat novou fasádu s vestavěnou izolací a rozvody, které sice zaberou několik centimetrů, ale dopad na životní prostředí a finanční úspory jsou i tak značné.
Firma odhaduje, že začlenění technologie ThermoTerra do návrhu budovy může snížit náklady na vytápění a chlazení na polovinu a v některých případech dokonce na nulu. Chytrý ventilátor zabudovaný ve stěně, řízený algoritmy, pohybuje teplým nebo studeným vzduchem podle potřeby. Je to jediná část systému, která vyžaduje elektrickou energii.
Systém ThermoTerra se skládá ze tří hlavních součástí:
Zásobník – speciální absorpční materiál zabudovaný ve stěně, se vzduchovými kanálky navrženými pro maximální proudění vzduchu.
Systém ventilátorů, potrubí a klapek
ActiveMemBrain – skládá se z inteligentních senzorů IoT, řídicí jednotky, algoritmů a cloud computingu.
Pomocí speciálních materiálů, které mohou absorbovat velké množství vlhkosti, a v kombinaci s patentovaným řídicím systémem ThermoTerra využívá změny vlhkosti k „nabíjení“ izolačního materiálu, aby byl v zimě sušší nebo v létě vlhčí, a následně k protlačování vzduchu skrz materiál, aby se podle potřeby uvolnil teplý nebo studený vzduch.
Majitel firmy Dror Zchori přišel s nápadem na ThermoTerru, když stavěl svůj vlastní ekologický dům v Amirimu, venkovské galilejské komunitě známé svým ekologickým smýšlením, kde nyní jeho startup sídlí. Zchori zjistil, že využitím přirozeného kolísání vlhkosti vzduchu může zvýšit teplotu ve svém domě z 12 °C na 26 °C. Odhaduje, že provoz systému s vytápěním a chlazením z důvodu kolísání vlhkosti pro dům o rozloze 100 metrů čtverečních bude stát přibližně 3 400 dolarů, v přepočtu cca 75 000 Kč.
Společnost již získala finanční prostředky od izraelského ministerstva energetiky, Izraelského úřadu pro inovace a zakladatelů. V současné době žádá o grant EU. Zchori si představuje, že se ThermoTerra bude používat také k chlazení automobilů. Když auto stojí na slunci, zahřívá se. Můžeme ho ochlazovat odpařováním vody, která se v něm přes noc shromažďuje.
Zdroj: redakce, thebrighterside.news
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]