Jak funguje termotransferový tisk?

Termotransferové tiskárny se velmi často používají k tisku etiket a čárových kódů. Je to dáno především vysokou kvalitou a odolností potisku, kterou lze díky nim získat. Co je to termotransferový tisk a jak funguje?

Co je termotransferový tisk?

Termotransferového tisku se dosahuje zahřátím pigmentu obsaženého v termotransferové pásce v tiskárně a jeho přenesením na daný materiál, například papír, fólii, plast atd. Jedním z nejdůležitějších prvků termotransferové tiskárny etiket a čárových kódů je tisková hlava, která se během tisku velmi zahřívá.

Nahřátá hlava uvolní pigment, který se následně nanese na materiál, na který chceme tisknout. Základem jsou polovodičové pásky z polyesteru, které obsahují čtyři základní barvy. Barvy se zahřátím přenesou na vybraný podklad. Pásek obsahuje také neviditelnou ochrannou vrstvu, která je podobná laminační fólii.

Výhody termotransferového tisku

Termotransferové tiskárny etiket a čárových kódů mají mnoho výhod. To, co je odlišuje od jiných typů tiskáren, je především odolnost tisku, kterou lze s jejich pomocí získat. V případě termotransferových tiskáren je životnost potisku mnohem delší.

Etikety nebo čárové kódy tištěné metodou tepelného přenosu se vyznačují zvýšenou odolností vůči vlhkosti, světlu, špíně, otěru, také tukům, čistícím prostředkům. Díky tomu termotransferový tisk etiket dobře funguje i v náročných průmyslových podmínkách – ve skladech, výrobních halách.

Termotransferový tisk má všestranné využití

Velkou výhodou termotransferových tiskáren je jejich univerzálnost. Zařízení využívající tuto metodu umožňují trvalý tisk na širokou škálu materiálů, například: fólie, plasty, papír, textilie.

V důsledku toho se štítky a čárové kódy vyrobené technologií termotransferového tisku používají v mnoha různých průmyslových odvětvích. Používají je jak výrobní, průmyslové a logistické společnosti. Většina tiskáren umí i přímý termotisk.

Vytisknout tak můžete nejen účtenky, ale také jízdní doklady, fotografie. Termotransferový tisk pak především slouží k potisku plastů, textilií nebo keramiky.