Jak funguje největší světová aukce květin Holandsko Aalsmeer?

Holandská burza květin v Aalsmeeru funguje jako tržiště pro prodej a nákup květin a rostlin. Je to jedno z největších tržišť svého druhu na světě a je centrem pro obchod s květinami a rostlinami v celé Evropě. Účastníci na burze zahrnují dodavatele květin a rostlin z celého světa a distributory, kteří je prodávají dále do celého světa. Obchody na burze se uskutečňují prostřednictvím elektronických aukcí a jsou řízeny pravidly a postupy, které zajišťují spravedlnost a transparentnost. Výsledky obchodů na burze ovlivňují ceny květin a rostlin na celosvětovém trhu.

Nákup květin na tzv. hodinách:

Nákup květin na hodinách znamená nákup květin na burze květin v reálném čase, tedy během určitého obchodního dne, a to v průběhu 24 hodin. Tyto obchody se uskutečňují prostřednictvím elektronických systémů, které umožňují účastníkům nakupovat a prodávat květiny v reálném čase, a tak reagovat na aktuální cenové situace na trhu. Tento způsob obchodování umožňuje dodavatelům a distributorům rychle reagovat na změny v poptávce a nabídce květin, což pomáhá udržet ceny stabilní a umožňuje efektivnější řízení zásob.

Veškeré dění se odehrává na náměstí Legmeerdijk. Návštěva květinové aukce v Aalsmeeru sice znamená brzké vstávání, ale zaručuje jedinečný zážitek v úplně jiném světě. (Historie holandské květinové aukce v Aalsmeeru.  Květinová aukce vznikla v roce 1910 ve dvou hostincích v Aalsmeeru).

Mezi pět nejvýznamnějších zemí vývozu patří Německo, Velká Británie, Francie, Itálie a Belgie.

Nejoblíbenějšími odrůdami jsou nyní růžetulipány a chryzantémy.

Chladírny na květinové aukci v Aalsmeeru mají rozlohu 51 800 m2. Pro srovnání: všechny chladírny a mrazírny v Amsterdamu mají dohromady plochu 40 000 m2.

Kyvadlová doprava v Aalsmeeru, kterou můžete vidět při příjezdu, je dlouhá 18 kilometrů a zajišťuje přepravu květin a rostlin z jedné strany budovy na druhou během 10 minut. Vzhledem k velikosti květinové aukce by autu trvalo ujetí stejné vzdálenosti až 45 minut.

Například Royal FloraHolland má vlastní hasiče, rybáře, kadeřníka a opraváře jízdních kol. Budova je tak velká, že zaměstnanci jezdí na kole, aby se dostali tam, kam potřebují.

Ale na burze květin nenarazíte jen na květiny a sazenice. Za tu dobu působení burzy se zde objevili i různé druhy zvířat. Tarantule, jedovatá stromová žába nebo dokonce 12 cm dlouhá kobylka. Všichni tito exotičtí živočichové byli nalezeni v květinách a rostlinách, které do Aalsmeeru přicházejí ze zahraničí. Přijíždí pro ně „zvířecí sanitka“ a vyzvedává je.

Další zajímavostí je, že tulipány vůbec nepocházejí z Nizozemska, ale pocházejí z Turecka. Do Nizozemska se dostaly v 16. století. Tulipán je oblíbená květina, ale v letech 1600 až 1637 byl ještě oblíbenější. Byl nejdražší květinou té doby. Nejdražší cibulka stála v dnešních penězích 2 000 eur.

Nejstarším produktem, se kterým se na burze obchoduje, je stromek Bonsai, který je někdy starý až 50 až 60 let. Naopak nejmladším produktem je květina kosatce, jejíž stáří v době aukce činí 4 týdny.

Team KvětinyExpres.cz