Dobrá kamna jsou letos k nezaplacení

Vytápět plynem, či dokonce elektrickou energií se v současné době rozhodně nevyplatí. Obě tyto komodity jsou velice drahé, a to i když letos platí cenový strop. 

Mnohem lepší je se vykašlat na klasické topení a raději dát přednost krbovým kamnům. Ty se totiž vyplatí mnohem víc.

Dřevo je ideální palivo

V kamnech se klasicky vytápí dřevem, což je samozřejmě dobrá zpráva. I to sice vlivem negativních událostí v posledním roce podražilo, nicméně nikterak výrazně. Stále je možné ho koupit za poměrně rozumné ceny. Navíc se dřevo ve velkém těží u nás i v dalších zemích Evropy, takže ho vždy bude teoreticky dost. Milovníky přírody pak jistě potěší, že jde o obnovitelný zdroj energie.

Topné dřevo má obvykle formu polen, nicméně dá se koupit i jako pelety. Jedná se v podstatě o třísky spojené dohromady mízou, potažmo stlačením. Pelety jsou o něco skladnější než polena a není s nimi tolik práce. 

Navíc se běžně dodávají v plastových obalech, jež jsou nepromokavé, což je další zásadní výhoda. Lidé totiž často skladují palivo ve sklepích, kde se hlavně v zimě dlouhodobě udržuje vlhkost. Dobrý obal pak funguje jako skvělá ochrana.

Která kamna vybrat?

Laikové často vybírají kamna hlavně pohledem. Prostě si chtějí vzít ta, co se jim líbí nejvíc. Ono se není ani čemu divit, jelikož některé modely jsou skutečně po vizuální stránce velice povedené. 

Žel se příliš neodporučuje vybírat primárně podle vzhledu. Tím nejdůležitějším aspektem je totiž výhřevnost. Je potřeba volit hlavně podle ní, jinak může člověk nakonec litovat.

Čištění je snadné

Každý, kdo si plánuje koupit kamna, by měl vědět, že ta se musí čistit, a sice v pravidelných intervalech. 

V opačném případě se často stává, že zařízení nefunguje tak, jak má. K neproblémové funkci pomáhá i pročišťování kouřovodů. V kouřovodu by neměly být takřka žádné saze.