Tento objev vyvrátil záhadu Charlese Darwina
Nedávná zjištění čínských vědců vrhají nové světlo na tyto vědecké spory a zaplňují důležitou mezeru v historii evoluce rostlin, píše server BBC.
Charlese Darwina trápila otázka, jak se vyvinuly první kvetoucí rostliny. Zatímco archeologické a morfologické studie potvrdily, že živočichové se vyvíjeli postupně, důkazy o nahosemenných rostlinách (čeleď rostlin, které vytvářejí květy a nesou semena v plodech) naznačují, že jejich vývoj byl rychlý a intenzivní.
Za Darwinova života byla nejstarší známá fosilní květina datována do stáří nejvýše 130 milionů let. Současně se předpokládalo, že nahosemenné rostliny začaly dominovat ekosystémům na celém světě až o 20-30 milionů let později a vytvořily mimořádně rozmanité a početné seskupení.
„Kvetoucí rostliny se na Zemi objevily relativně nedávno (v geologickém časovém měřítku), a poté se rychle diverzifikovaly v explozi barev, tvarů a forem. Ve fosilním záznamu se objevují velmi náhle v křídě a před nimi není nic, co by připomínalo nahosemenné rostliny, a pak se náhle objeví a ve značné rozmanitosti,“ vysvětluje profesor Richard Buggs, který objevil historický zdroj Darwinovy záhady.
Foto: Geologická společnost v Londýně
Darwinova záhada vyřešena díky zkamenělinám
Objev čínských vědců vrhá nové světlo na výzkumy přírodovědce 19. století. Našli dosud nejstarší zkamenělý květní pupen. To konečně potvrdilo fosilní důkazy a údaje, které naznačují, že se nahosemenné rostliny vyvinuly o desítky milionů let dříve, než se původně předpokládalo. Měli tedy další miliony let na to, aby se vyvíjeli a vytvářeli nové druhy.
Nejedná se o první takto významný objev pro paleobotaniku, který čínští vědci učinili. V roce 2016 našli květinu z doby před 145 miliony let. Zkamenělá rostlina, která byla pojmenována Euanthus, měla zachovalé okvětní lístky, kališní lístky (listy, které pokrývají spodní část poupěte a květu), stejně jako pestíky a tyčinky (samčí a samičí rozmnožovací části) podobné těm, které mají současné květiny. O dva roky později byla objevena další zkamenělá květina. Rostlina stará přibližně 174 milionů let byla pojmenována Nanjinganthus.
Nová fosilie byla pojmenována Florigerminis jurassica a její stáří je více než 164 milionů let. Ačkoli se nejedná o celkově nejstarší fosilní květinu, má na rozdíl od Nanjinganthu dokonale zachovalé poupě, listy i květ. Možná je to také nejzajímavější z objevů, protože vědci se domnívají, že jde o přechodné stadium mezi fanerogamními a angiogamními rostlinami, které vědci hledají již desítky let.
Zdroj: bbc.com, sp.lyellcollection.org