Podivné rádiové objekty přicházející ze vzdálené galaxie odporují teorii, tvrdí zmatení vědci
Ve vzdálené kupě galaxií byla spatřena skupina zřídka pozorovaných rádiových objektů, nad kterými si vědci lámou hlavu. Mezi tyto objekty patří rádiový relikt, rádiová aureola a fosilní rádiové záření.
Proč je to důležité?
Odporuje to dosavadním teoriím o původu těchto objektů a jejich vlastnostech. Podivný objev byl zaznamenán v kupě galaxií známé pod oficiálním označením Abell 3266.
Nachází se ve vzdálenosti neuvěřitelných 800 milionů světelných let a rozprostírá se na 300 milionech světelných let oblohy v jižním souhvězdí Síťovce. ve skutečnosti existuje spousta galaktických kup, ale galaxie ve skutečnosti představují jen malou část toho, co se v nich nachází.
Asi 80 procent tvoří temná hmota.
Skupina vědců spojila své poznatky a vytvořila pozoruhodný snímek, ale všimla si, že některé kousky nejsou úplně v pořádku.
Galaxy cluster Abell 3266 contains plasma shock wave, fossil remains of black hole’s feeding frenzy https://t.co/7haYOa63P7
— ABC Adelaide (@abcadelaide) August 1, 2022
Například relikt nabývá neobvyklého konkávního tvaru, který dosud nebyl pozorován. Proto byl příhodně nazván „špatně orientovaný“ relikt.
„Pokud by se jednalo o rázovou vlnu, mohli byste si myslet, že se bude ohýbat dolů jako oblouk kolem okraje, ale tahle je převrácená,“ řekla dotorka Tessa Vernstromová, vedoucí výzkumná pracovnice z Univerzity v Západní Austrálii.
A je také mnohem jasnější. „Takže vlastně nechápeme, co nám to říká,“ pokračovala. „Možná se tam odehrává nějaká nová fyzika, kterou jsme ještě plně nepochopili, když naše modely neodpovídají pozorování.“
To je jen začátek toho, co astronomové doufají, že pochopí. během příštích pěti let bude teleskop umístěný ve vnitrozemí západní Austrálie skenovat celou jižní oblohu, kde se mohou skrývat další stopy.
Zdroj: thesun.co.uk