Společnost NASA vyvinula nové raketové posilovače, které jsou výkonnější k dosažení Marsu

Nejdůležitější součástí kosmické lodi jsou raketové nosiče, poněvadž obrovské palivové nádrže vytvářejí enormní sílu, aby se mohl uskutečnit start kosmické lodi a ta mohla uniknout zemské gravitaci. Kosmické lodě většinou fungují na základě dvojice raketových urychlovačů, díky kterým se vznesou do vesmíru, jak uvádí server Fossbytes.

Raketové nosiče jsou natolik důležité, že kosmická agentura NASA své nosné rakety před jejich vysláním do vesmíru pečlivě testuje. Nedávno byly provedeny testy k přípravě lunární mise Artemis. Díky testování se nosiče ověřily, zda jsou způsobilé k použití v novém systému NASA Space Launch System (SLS), který je nástupcem STS, jehož součástí byl raketoplán.

Při startu je na raketové nosiče určitě fascinující pohled, za to sledovat oheň vystřelující z nádrže během testů už může být méně zajímavé. Podle NASA jsou nové motory daleko vpřed před ostatními. Jsou natolik výkonné, že umožňují dopravovat astronauty s těžkým nákladem na vzdálené planety, jako na Mars.

Prvně byly tyto nosiče využity k dopravě lodi Artemis na Měsíc. Bohužel kvůli technickým problémům se start v řádný termín v srpnu nekonal a byl přesunut na říjen.

Nové posilovače jsou vysoké téměř 53,9 m a váží dohromady 1,45 milionu kilogramů. Každý z raketových nosičů dokáže spalovat pohonnou hmotu rychlostí 6 tun za sekundu. Pouze polovina raketového nosiče směřuje do vesmíru, druhá část odpadne do oceánu, kde ji NASA vyzvedne pro další použití.

Zdroj: redakce, Fossbytes, newatlas.com, nasa.gov, YouTube