V létě zasáhnou Evropu extrémní vedra. Kvůli nim se snižuje rychlostní limit na dálnicích
Jezdíte pravidelně po dálnici? Potom byste měli vědět, že vás čekají změny. Připravíte-li se na ně, bude pro vás letní cestování pohodlnější.
Aktuálně si ještě užíváme příjemné jarní dny. Není nám zima ani horko a při řízení auta je to podobné. Nemusíme pouštět klimatizaci ani topení a kolikrát stačí jen stáhnout okénko. Už brzy se ale teploty zvýší. Lidé už nebudou tak nadšení z cestování při horkých letních dnech. Kromě toho, že je potřeba vyřešit servis klimatizace a její doplnění, měli bychom se připravit i na další změny. Ty už se ale týkají dopravního značení a samotných silnic.
Klimatizace v autě je v létě nezbytností
Máte v autě klimatizaci? Potom patříte mezi šťastlivce, kteří letní cesty autem zvládají mnohem lépe než ti, kteří ji nemají. Jenže v dnešní době jsou auta drahá a lidé šetří spíše na horší časy. Mnoho osob má proto starší auto, se kterým se potřebují dostat pouze z bodu A do bodu B.
Většina starších aut klimatizaci nemá, a tak se majitelé v létě trochu trápí. Právě tito řidiči by měli dávat ještě větší pozor na to, aby se v autě během horkých dnů nepřehřívali. Existuje naštěstí několik triků, jak se ochladit i v modelu bez klimatizace.
Jakmile se nějaký řidič vydá během veder na delší cestu, měl by na sebe dávat větší pozor. Vysoké letní teploty jsou únavné, řidiči se nedokáží pořádně soustředit a mají i pomalejší reakce. Jestliže nedochází k pravidelnému ochlazování těla, může u některých osob dojít i ke kolapsu.
Během letních cest se pravidelně ochlazujte
Základním pravidlem pro jakýkoliv den je správná hydratace. A v létě si na pravidelný pitný režim dávejte ještě větší pozor. Do auta si vždy vezměte vodu nebo jiné nealkoholické pití. Pokud s vámi cestuje i někdo další, dejte do auta pití i pro něj. V případě, že byste chtěli mít jistotu, že se během jízdy ochladíte, pořiďte si do vozu autochladničku.
Některá modernější auta mají dokonce chladící přihrádku. Jedná se o přihrádku u spolujezdce, ve které lze zapnout funkci chlazení. Dejte do ní flašky s vodou a při zastávce na odpočinek se příjemně ochladíte studeným pitím.
Než usednete za volant, popřemýšlejte také nad tím, zda máte vhodné oblečení. Při delší jízdě v horkém letním počasí vám nejspíš nebude příjemně v umělém tričku. Zvolte proto bavlněné, světlé oblečení. Budete se v něm cítit příjemně i po několika hodinách sezení. A do auta si nezapomeňte vzít i sluneční brýle. Přes den totiž může sluníčko nepříjemně potrápit vaše oči.
Jakmile se vydáte na delší jízdu, myslete na pravidelné pauzy. Zastavte auto ideálně ve stínu a každé 2 hodiny si udělejte pauzu. Projděte se, protáhněte se a osvěžte se. Taková pauza může být dlouhá pouhých pár minut, ale dodá vám energii.
Horké letní dny dávají řidičům zabrat, zdroj: Shutterstock
Stav silnic ovlivňuje i letní počasí
Jestli jste si mysleli, že sluníčko už řidiče nemůže více ovlivnit, jste na omylu. Působí totiž negativně i na silnice. Stejně jako mráz způsobuje praskliny, i letní počasí má vliv na silnice. Na českých dálnicích je povolená maximální rychlost 130 km/h a již brzy bude na některých úsecích povolená rychlost až 150 km/h. V Německu je to podobně, ale na vybraných úsecích je povolená neomezená rychlost.
Právě v Německu se při letních cestách můžete setkat s dopravním značením, které značí nejvyšší povolenou rychlost 120 km/h. Proč se v sousední zemi přistoupilo k této změně? Již dříve docházelo k omezení rychlosti, ale jen na pár dnů a při opravdu vysokých teplotách. Starší betonové vozovky totiž reagují na vyšší teploty tak, že se nadzvednou. Kvůli tomu vznikne na silnici hrbol.

Aby kvůli tomu nedošlo k nehodě nebo poškození vozidla, jsou na těchto rizikových úsecích značky omezující rychlost na 120 km/h. I když na takových místech musíte sundat nohu z plynu, může to přispět k větší bezpečnosti a snížit riziko vážných nehod i poškození vozidel. Tato změna platí pro vozidla do 3,5 tuny. Vozidla nad tuto hmotnost a motorky mohou jet jen 80 km/h. Omezení bude na vybraných úsecích platit až do září.