Malých telefonů není na výběr moc. Diskuze se nejčastěji točí kolem 6palcového Galaxy S24 a Zenfone 10

Ne všichni lidé touží po obrovských telefonech. I když nemáte malinkatou dlaň, je možné, že zatoužíte mít telefon, který se vám vejde do kapsy. Používat téměř 7 palcové špičkové phablety, jako je Galaxy S24 Ultra může mít i mínus – prostě nedosáhne na oznamovací lištu, aniž by se váš palec nevykloubil.

Posledních několik let však chytré telefony následují jasný trend zvětšování, jak jsou výkonnější. Dává to smysl. Lidé chtějí maximalizovat prostor na obrazovce pro stále větší množství věcí, které naše zařízení umí. Dnešní trh s chytrými telefony však nenabízí mnoho možností, jak snadno používat telefon jednou rukou, zejména pro malé lidi.

Diskuse o nejlepších malých telefonech se obvykle scvrkává na 6palcový Galaxy S24 a Zenfone 10 nebo na nové skládací zařízení připomínající vyklápěcí telefony. A to je v podstatě vše, co dnešní trh nabízí. Budete si muset vybrat jeden z nich. To je v pořádku, jsou to fajn telefony, ale dříve jsme měli více možností, některé telefony byly dokonce menší. Slovo kompaktní dříve něco znamenalo.

Skutečný důvod, proč Galaxy S24 a Zenfone 10 tvoří všechny dnešní malé telefony? Jsou docela drahé. A mimo to, lidí, kteří touží po malém telefonu je podstatně méně, než lidí prahnoucích po telefonu větším.

Celý můj seznam

iPhone 15, Galaxy S24 a Zenfone 10. Pixel 8 je docela blízko, ale začíná se plížit co do velikosti a hmotnosti. To je samozřejmě fantastická sada telefonů, ale to je také do značné míry vše. Milovníci kompaktních zařízení, považují nedostatek malých možností střední třídy za alarmující. Pokud nejste ochotni zaplatit za vysoce kvalitní zařízení nebo se pustit do bazaru, máte v podstatě smůlu.

Je nějaká naděje do budoucna?

Můj osobní favorit, Zenfone 10, dokonce obsahuje některé softwarové implementace, které usnadňují používání jednou rukou. Asus ještě nezveřejnil Zenfone 11 (a pravděpodobně tak neučiní dříve než v létě, na základě minulých trendů). Asus často vychází vstříc trochu méně tradičnímu výklenku a ceny svých zařízení konkurenceschopně. Je to jediný kompaktní telefon, na který se těším.

Jinak si Galaxy S25 pravděpodobně zachová podobnou velikost, protože základní model se trvale prodává více než Plus a jen o trošku méně než Ultra. Ale je to drahý a trochu nevýrazný. Navíc nečekejte, že Samsung dodá něco menšího v jakékoli cenové kategorii. Dokonce i Apple, milovník všech věcí elegantních a roztomilých, zdánlivě opustil svůj vývoj kompaktních zařízení, přičemž linie iPhone SE, iPhone Mini a iPad Mini jsou již zjevně minulostí.

Bohužel to vypadá, že staré skutečně kompaktní smartphony jsou navždy minulostí, pokud se řada Sony Xperia Compact nějak nevrátí.

Zdroj: autorský článek