Nechybujte na kruhovém objezdu: 95 % řidičů neví, že přednost má ten, kdo přijíždí
Jak se jezdí na kruhovém objezdu, ví zřejmě každý řidič, nicméně existuje jeden detail, který celou věc trochu komplikuje. Pojďme si říct, v čem je zádrhel. Kruhový objezd je dopravní prvek, který přispívá k plynulosti a bezpečnosti dopravy. Fungují už hezkou řádku let a řidiči si na ně zvykli. Tedy ne, že by na nich byla nouze o dopravní nehody, zejména ty kruhové objezdy, které mají více pruhů, umí být zrádné.
Nejprve se podívejme na to, co říká zákon. Paragraf 22 zákona 361/2000 Sb. v odstavci 5 píše: „Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.“
Je tedy jasné, přednost má ten, který jede na kruhovém objezdu, pokud, a to je důležité, je před kruhovým objezdem značka Stůj, dej přednost v jízdě. A právě tahle značka do celé věci vnáší pravidlo, na kterém celý provoz na kruhovém objezdu stojí. Jenže co když tam značka není?
Jistě, je to velká rarita, ale hypoteticky, pokud před kruhovým objezdem taková značka není, platí přednost zprava. Jsme v tom evropským unikátem, protože v jiných zemích platí ta samá pravidla jako u nás, ale speciální značku k tomu nepotřebují. Kruhový objezd má prostě daná pravidla a značka v tom nehraje roli.
Řecký chaotický model
Pokud bychom si chtěli představit, jak funguje kruhový objezd bez značky Stůj, dej přednost v jízdě, pak není nic jednoduššího než si na dovolené v Řecku půjčit auto a trochu se s ním projet po místních komunikacích.
Jestliže my jsme unikát v tom, že musíme mít speciální značku, jak se chovat na kruhovém objezdu, tak Řekové jsou úplní šílenci. U nich je titiž praxe zcela opačná, tedy přednost zprava na kruhovém objezdu. Na vlastní kůži vyzkoušeno a ověřeno. Pokud o tomto pravidlu dopředu nevíte, zažijete nejspíš na kruhovém objezdu horké chvilky. Auta na kruháči stojí, zatímco auta z přípojných cest vjíždějí dovnitř, aby se následně zastavila v řadě. Není to plynulé, bezpečné ani příliš logické, navíc Řekové na sebe troubí, jak už to na jihu Evropy bývá, všechno je tak trochu neorganizovaný chaos, takže rozhodně to není systém, který bychom měli nějak kopírovat. Jenže jak jsme uvedli výše, od tohoto chaosu nás dělí pouze přítomnost červeného trojúhelníku.
Dřív bylo vše jednodušší
Přitom to tak nebylo vždycky, dříve byla praxe taková, že automaticky platilo, že při vjíždění na kruhový objezd se dávala přednost. Zákon to však změnil s tím, že pokud není značka C 1 doplněna značkou P 4 nebo P 6, platí tzv. pravidlo pravé ruky a přednost má to vozidlo, které vjíždí na kruhový objezd. Pokud bychom se na věc dívali striktně podle zákona, tak pokud řidič, který jede na kruhovém objezdu, nemá jistotu, že na všech vjezdech do něj je ona značka, musí předpokládat, že tam není a raději dát přednost vozům zprava.
Právník kroutí hlavou
Věc je podle právníků i dnes docela zamotaná a nepřehledná. „Je to tedy tak, že řidič jedoucí po kruhovém objezdu má dnes jen dvě možnosti, a to že buď bude u každého vjezdu na kruhový objezd bez výjimky dávat přednost vozidlům vjíždějícím na kruhový objezd anebo že bude muset zkoumat nejen dopravní značky na své silnici, ale i dopravní značky na jiné silnici, tedy na vjezdu na kruhový objezd,“ vysvětlil pro server iDNES.cz expert na dopravní právo Michal Dlabola.
Zkrátka jsme si naší vlastní vinou a jistou zálibou v dopravních značkách a paragrafech zkomplikovali i tak jednoduchou věc, jako je ježdění po kruhovém objezdu. Zbytek Evropy nad námi může jenom kroutit hlavou, tedy s výjimkou Řeků.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]