Češi propadli neomezeným tarifům za 160 Kč měsíčně. Má to však jeden háček
Češi polské ceny milují. Po útoku na tamní čerpací stanice či obchody s nábytkem si nyní vyhlédli také mobilní tarify. Ty lákají na levnější ceny a výhodnější nabídky. Má to ovšem určitá úskalí, kvůli kterým se polský tarif v závěru vlastně vůbec nemusí vyplatit. Od jeho používání odrazuje i Český telekomunikační úřad.
Zatímco telekomunikační služby v Polsku patří v Evropě k těm nejlevnějším, v Česku je tomu přesně naopak. V porovnání s těmi polskými platíme několikanásobně více. Není divu, že také v případě tarifů se Češi stále více poohlížejí za hranice a pořizují si polská telefonní čísla. Je to ale opravdu dobrý nápad? Na první pohled úsporné a praktické řešení skýtá jisté nástrahy.
Neomezená data a volání za zlomek ceny
Neomezené volání a textovky, nízká cena či výhodné datové balíčky – to všechno jsou důvody, proč jsou polské tarify pro šetřivé a praktické Čechy tak lákavé. Pro srovnání: Balíček s 5 GB daty a 150 minutami telefonování a SMS vyjde klienty českého T-Mobilu běžně na 485 korun (v době psaní textu byl tento tarif zlevněn na 335 korun). Za ten samý objem dat včetně neomezeného volání a textovek u polského kolegy zaplatíte jen 40 zlotých, tedy cca 235 korun.
Jiní operátoři mají ještě výhodnější nabídky. Nejlevnější balíček Orange Flex by vás v přepočtu na českou měnu vyšel na zhruba 160 korun na měsíc. Za balíček s neomezenými daty, voláním a SMS u Play zaplatíte kolem 240 korun. Tento operátor nabízí také levnější měsíční balíčky, které přímo cílí na zahraniční uživatele.
To operátor Plus nabízí ke všem tarifům navíc roční předplatné streamovací služby Disney+. Nejlevnější tarif je k sehnání za 208 korun.
Stojí to vůbec za to?
Výhodné ceny s sebou nesou i negativa, kvůli kterým by mnoho lidí ještě zvážilo, zda do podobné nabídky jít.
Nevýhodou jsou například smlouvy uzavřené na delší dobu, omezený datový přenos nebo dodatečné poplatky. Z pohledu polských operátorů budete stále v roamingu. Podle mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Terezy Meravé je podobné řešení vhodné pro turistické a pracovní cesty, nikoliv jako alternativa za český tarif. Upozorňuje, že pokud polský operátor vyhodnotí, že jeho služeb využíváte déle, i mimo pobyt v Polsku, dodatečně vám to naúčtuje. Jakákoliv výhoda se tím vyruší a vy můžete platit úplně stejnou částku jako za tarif v Česku.
„V rámci politiky přiměřeného využívání může operátor monitorovat a kontrolovat váš roaming za poslední čtyři měsíce. Pokud jste v tomto období byli více v zahraničí než doma a zároveň jste využívali mobilních služeb častěji v zahraničí než doma, může vás mobilní operátor kontaktovat a požádat vás o vysvětlení situace. Dohodnout se je třeba do 14 dní,“ informuje oficiální internetová stránka Evropské unie Your Europe.
Na co nezapomenout před uzavřením smlouvy
Pokud si přesto chcete pořídit polský tarif, nezapomínejte, že na prvním místě je zachovat obezřetnost a být dobře informovaní. Před uzavřením smlouvy se důkladně seznamte s podmínkami vámi zvoleného tarifu a jeho případnými omezeními.
Mějte také na paměti, že používání polského čísla v Česku může být problematické. Dvakrát tolik to platí v době plné internetových podvodníků a falešných bankéřů. Vaše cizí číslo může vzbuzovat nedůvěru a někteří lidé vám nemusí zvedat hovory.
Nevýhodou rovněž je, že ostatní Češi budou na vaše polské číslo volat za cenu mezinárodního hovoru.