Znáte 10 hlavních válečných mýtů o rusko-ukrajinském konfliktu?

Podle analýzy patří mezi tato tvrzení mezi nejčastější výroky o genocidě a podpoře nacismu ze strany kyjevských úřadů v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem, napsali na webu ABP Live.

Americká organizace NewsGuard, která monitoruje důvěryhodnost zpravodajských a informačních webových stránek, uvedla, že k ruským státním mediálním zdrojům se při prosazování lživých zpráv přidávají i méně známé weby.

Zveřejnila deset nejčastějších rusko-ukrajinských válečných mýtů, včetně útoku na chemickou továrnu na východě Ukrajiny a tvrzení o legitimitě referenda o připojení Krymu k Rusku v roce 2014.

Varování přišlo v době, kdy společnosti Facebook a Instagram v pondělí oznámily, že blokují přístup k ruským státním médiím RT a Sputnik v celé EU. TikTok následoval jejich příkladu, zatímco YouTube zablokoval vysílání těchto stanic na své platformě ve Spojeném království a v Evropě a Twitter uvedl, že bude blokovat RT a Sputnik v EU.

Společnost NewsGuard uvedla, že identifikovala a sleduje 114 webových domén včetně ruských státních médií, jako jsou RT, Sputnik a Tass, ale varovala, že webové stránky bez přímého spojení s Kremlem prosazují na hlavních platformách sociálních médií nepravdivý obsah.

Rusko používá složitou strategii ke zveřejňování, posilování a šíření falešných a zkreslených zpráv po celém světě. Spoléhá se na kombinaci oficiálních státních mediálních zdrojů, anonymních webových stránek a účtů a dalších metod k šíření propagandy, která prosazuje zájmy Kremlu a podkopává jeho protivníky. Jeho vládou financované a provozované webové stránky využívají digitální platformy, jako jsou YouTube, Facebook, Twitter a TikTok, k uvádění a propagaci falešných zpráv.

Toto je 10 nejčastějších rusko-ukrajinských válečných mýtů, které NewsGuard vyvrací:

  1. „Rusky mluvící obyvatelé ukrajinského Donbasu jsou vystaveni genocidě.“ Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o tom nenašla žádné důkazy.
  2. „Polsky mluvící sabotéři se pokusili odpálit továrnu na výrobu chloru v Donbasu.“ Video „útoku“, pro který neexistují žádné důkazy, bylo natočeno několik dní před jeho údajným uskutečněním.
  3. „Ukrajinské síly 17. února 2022 bombardovaly mateřskou školu v Luhansku na východě Ukrajiny.“ Ostřelování přišlo z rusko-separatistické frontové linie.
  4. „Rusko se na začátku invaze nezaměřilo na civilní infrastrukturu na Ukrajině.“ Den po invazi Amnesty International zdokumentovala nejméně tři ruské vojenské útoky na civilní oblasti na Ukrajině.
  5. „V ukrajinské politice a společnosti bují nacismus, který je podporován úřady v Kyjevě.“ Kandidát krajně pravicové nacionalistické strany Svoboda získal v prezidentských volbách 2019 1,6 % hlasů.
  6. „Západ zinscenoval v roce 2014 státní převrat s cílem svrhnout proruskou ukrajinskou vládu.“ Neexistují žádné důkazy podporující teorii, že revoluce na Majdanu na Ukrajině v roce 2014 byla pučem zinscenovaným západními zeměmi.
  7. „USA mají ve východní Evropě síť laboratoří na výrobu biologických zbraní.“ Toto tvrzení je založeno na zkreslené informaci o programu amerického ministerstva obrany na snižování biologických hrozeb.
  8. „NATO má vojenskou základnu v Oděse na jihu Ukrajiny.“ Zahraniční vojenské základny nejsou na Ukrajině povoleny.
  9. „Krym se připojil k Rusku legálně.“ Shromáždění OSN prohlásilo referendum z roku 2014, které podpořilo připojení Krymu k Rusku, za nelegitimní.
  10. „Moderní Ukrajina byla zcela vytvořena komunistickým Ruskem.“ Společné dědictví Ruska a Ukrajiny sahá více než 1 000 let do minulosti.

Zdroj: news.abplive.com