Známky, které naznačují, že jste dobrý člověk, podle psychologie. Je snadné se je naučit
Většina lidí o sobě občas zapochybuje. Dopustíme-li se nějaké chyby, ublížíme někomu nebo vede-li naše jednání k nešťastné události, tak si nutně musíme položit tu zásadní otázku: jsem zlý člověk? A jak poznám, že jsem dobrým člověkem? Psychologové na to mají jasnou odpověď.
Podstatné je, že okolí si o vás může myslet něco jiného než vy sami. S těmito dvěma různými úhly pohledu je potřeba popasovat se. A někdy není snadné zjistit, jestli mají pravdu ti ostatní, nebo jestli se my sami vnímáme správně. Když o vás někdo třeba tvrdí, že jste závistiví, protivní a egoističtí, vy sami to můžete pociťovat úplně jinak. Kde je tedy pravda a jak se na to dívá psychologie?
Charakter dobrého člověka
Dobrý člověk si o sobě nesmí jen myslet, že je dobrý – musí se tak i chovat. A to jak k cizím lidem, tak i ke svým nejbližším. Někdy je to těžké a nemusíte být hodní za všech okolností a na všechny. Ale dobří lidé svou dobrotu a laskavost mají obvykle už ve své povaze.
Jsou laskaví, soucitní, milí, chápaví a milosrdní. Nedokážou být na ostatní protivní, vždy se jim snaží vyhovět a pomoci. Nedělá jim problém obětovat čas a úsilí, aby jejich přátelé a rodina byli šťastní. A to pak přináší pocit štěstí i jim.
Takové lidi chápeme jako hodné a víme, že se na ně kdykoliv můžeme obrátit s prosbou o pomoc, jíž se vynasnaží vyhovět. Ale vše není černobílé. Dobrý člověk nemusí oplývat jen těmi nejlepšími vlastnostmi – občas může být i nevrlý nebo neochotný. Ale nic to nemění na tom, že je dobrý.
Poctivost, férovost a laskavost
Jak se pozná, že jste tedy dobrým člověkem? Podle vašeho chování, jednání i uvažování. Lidská osobnost je složitá a naše emoce ještě složitější. Ale všichni máme určité morální zábrany a po jejich překročení oprávněně můžeme být považováni za ty zlé a tedy nehodné.
Hodného člověka většinou charakterizuje jeho poctivost. Nenapadne ho, že by někomu nebo někde něco ukradl. Za vše poctivě platí a řeší vše na rovinu. Zároveň s tím je férový. Neslibuje planě všem a všechno, ale rovnou řekne svou představu a jedná s lidmi bez předsudků a klamů. Férovost přitom ne každému vyhovuje, ale je přímá a je to jediná cesta, jak projít životem jako dobrý člověk, který nevstoupí na scestí.
Další jasnou známkou vaší dobroty je laskavost. Laskaví lidé jsou zároveň i soucitní a chápaví, což jsou další známky, které psychologové přiřazují k dobré stránce naší osobnosti. Jste ochotní vyslechnout ostatní, snažíte se jim pomoci, neodháníte je od sebe a nejste sebestřední a egoističtí. Nesnažíte se pro ně možná rozkrájet a vyhovět jim vždy a všude, ale vaše laskavost mluví za vše.
Když někdo potřebuje pomoc, neváháte a přiložíte ruku k dílu, pošlete finanční pomoc nebo se aspoň zeptáte, co by dotyčný potřeboval a čím byste mu mohli pomoci. Neotáčíte se zády, nasloucháte. A fakt, že byste nijak nepomohli, by vás jistě vnitřně trápil.
Láska a naděje
Hodný člověk dokáže milovat. Umí se vcítit do druhých a svou lásku a náklonnost jim projevovat. Není chladný, nestaví si kolem sebe neprostupnou zeď a nesnaží se žít bez ostatních. I největší introvert dokáže milovat – a pokud to zvládnete i vy, pak jste dobrým člověkem.
Další jasnou známkou vašeho dobrého srdce je, že umíte dát naději ostatním, stejně jako v ni nepřestáváte věřit vy sami. Důležité je pozitivně nastavené myšlení a přesvědčení, že nějaká naděje vždy existuje. Že vše se dá vyřešit a že vše může mít zdárný konec. Dobří lidé naději nikdy neztrácejí, a tak se také nikdy nevzdávají. Jdou dál, bojují za lásku, za štěstí i za úspěch svůj i svých bližních. A přesně tak se pozná dobrý člověk.
Skvělou zprávou je, že dobrý člověk se ukrývá v každém z nás. I když o sobě možná občas zapochybujete nebo vám ostatní předhodí, že jste zlí, tak se zamyslete nad tím, jací jste doopravdy. A zjistíte, že to dobro je uvnitř vás – jen ho musíte pustit ven.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]