Známe hned devět příznaků, které ukazují, že váš telefon mohl být napaden hackerem
Uživatelé telefonů dostali nové varování v souvislosti se zprávami, že se uživatelé aplikace WhatsApp setkávají s novou formou podvodu, který může prostřednictvím jediného telefonního hovoru unést jejich účet a odhalit osobní informace, jako jsou soukromé zprávy a seznamy kontaktů, píše web Hull Live.
Zdá se, že s tím, jak se uživatelé stávají obezřetnějšími vůči podvodům, jsou kybernetické útoky na mobilní technologie stále sofistikovanější. Údaje o celosvětovém trendu vyhledávání upozorňují na 20 000 dotazů na Googlu na téma „jak poznat, že je váš telefon hacknutý“, a proto odborníci ze společnosti Bespokesoftwarevelopment.com vytvořili důkladný kontrolní seznam devíti varovných signálů, které vám pomohou zjistit, zda jste se stali obětí kybernetického útoku.
Slabší výdrž baterie
Čím déle telefon vlastníte, tím častěji se snižuje výdrž baterie. Pokud je však váš telefon relativně nový a v dobrém stavu, existuje velká pravděpodobnost, že pokud byl váš telefon napaden hackerem, zaznamenáte výrazné snížení výdrže baterie.
Důvodem je, že do zařízení byl nainstalován škodlivý software, který tajně využívá stávající prostředky a aplikace telefonu a veškerá data přenáší zpět hackerovi nebo serveru.
Telefon se zahřívá
Je nevyhnutelné, že nadměrné používání telefonu může mít za následek, že je o něco teplejší než obvykle. To je sice relativně normální, ale poznávacím znamením toho, že váš telefon byl hacknut, je to, že se zařízení zahřívá i bez tohoto nadměrného používání. Důvodem je opět to, že hacker nainstaloval malware běžící na pozadí, což má za následek zvýšenou aktivitu, která způsobuje, že je telefon příliš horký.
Šum na pozadí při hovorech
Některé varovné signály nemusí být tak zřejmé, ale pokud byl váš telefon hacknut, můžete si všimnout velkého šumu na pozadí, během telefonního hovoru nebo při zapnutém zvuku. To může být známkou toho, že někdo odposlouchává vaše hovory nebo že se do vašeho zařízení dostal hacker.
Neustálá vyskakovací okna a záhadné procházení webu
Vyskakovací reklamy jsou relativně normální a nebudeme často pochybovat o jejich pravosti. Čas začít se ptát, zda jste nebyli hacknuti, však nastane, pokud si začnete všímat neustálých vyskakovacích reklam, u kterých byl spuštěn adware, který nutí zařízení klikat na stránky, které přinášejí příjmy. Musíte se také vyhnout klikání na odkazy, které požadují osobní nebo finanční údaje, pokud nejsou prověřené nebo uznané.
Stejně tak pokud váš prohlížeč vypadá podivně a každá navštívená webová stránka nevypadá správně nebo jste přesměrováni na jiné stránky, je pravděpodobné, že jste byli napadeni. Opět platí, že nejlepší je vždy měnit hesla a odinstalovat všechny programy, které nepoznáváte.
Pomalý výkon
Stejně jako u všeho ostatního, jakmile stáhnete něco trochu „pochybného“, vaše zařízení se určitě zpomalí, často zamrzne, spadne nebo prostě začne chybovat. Totéž platí pro malware, protože opět zatěžuje prostředky telefonu více než obvykle. Může se také stát, že budete muset zařízení násilně restartovat, abyste ukončili aplikace, které se ukazují jako trvale spuštěné i přes jejich zavření.
Aplikace, zprávy, odchozí hovory, které nerozpoznáváte
Silným poznávacím znamením, že váš telefon mohl být napaden hackery, je příliv neznámých čísel, textových zpráv a stažených aplikací využívajících vaše údaje. Buďte opatrní, protože to může signalizovat, že jste se stali obětí úniku dat, a hlavně na nic neodpovídejte ani nereagujte. Pokud máte podezření na neobvyklou aktivitu, volajícího zablokujte a nahlaste ho poskytovateli připojení jako spam.
Dalším důvodem, proč se vyhnout odpovědi na číslo, které neznáte, je to, že se často jedná o nákladná čísla s vysokým pojistným, z něhož veškerý výtěžek jde přímo zpět kyberzločinci. Proto si raději zkontrolujte i své měsíční účty.
Spotřeba dat je neobvykle vysoká
Většina uživatelů mobilních telefonů ví, kolik dat v průměru měsíčně spotřebuje. Jakékoli neobvyklé nárůsty mohou signalizovat přítomnost malwaru v telefonu. Mezi varovné příznaky patří odesílání velkých datových souborů a obecně dlouhé načítání aplikací. To vše může pocházet ze špionážních aplikací nebo malwaru běžícího na pozadí, který odesílá informace zpět na server, odkud přicházejí.
Podezřelá aktivita na osobních účtech
Vaše osobní údaje jsou pro hackery zranitelné – od aplikací sociálních médií až po e-maily – a jasným varovným signálem, že váš telefon mohl být napaden, je podezřelá aktivita na všech propojených účtech. Dávejte si pozor na e-maily o resetování hesla nebo na bezpečnostní zprávu o připojení nového zařízení. Pokud jste nic z toho osobně neudělali, neotvírejte žádný e-mail, odkaz ani aplikaci.
Hesla si raději rovnou změňte přihlášením v online prohlížeči (mimo zařízení).
Váš signál zmizel
Známý jako „útok přenesením“ je situace, kdy obdržíte oznámení nebo zprávu od svého mobilního operátora o změně účtu, kterou jste neprovedli. Nakonec ztratíte signál úplně a nebudete se moci přihlásit k bankovním účtům ani k e-mailům.
Jakmile k tomu dojde, musíte kontaktovat policii s tím, že jste se stali obětí krádeže identity. A samozřejmě se následně obraťte na svého poskytovatele s policejním hlášením.
Zdroj: Hull Live