Neznalost značky „Polib a jeď“ vás může stát až 5 tisíc. Délku polibku jasně stanoví zákon
Polib a jeď se říká značce s nápisem K+R (kiss and ride), která znamená, že můžete na místě na malou chvíli zastavit a následně musíte jet pryč. Klasicky se taková značka vyskytuje u škol, kde takto rychle můžete vypustit z auta svého potomka. Jenže kdo se zdrží příliš, zaplatí.
Značka s modrým obdélníkovým polem s bílým středem a nápisem K+R vyznačuje parkoviště, na kterém lze zastavit pouze za účelem rychlého vystoupení nebo nastoupení osob. Jejím smyslem je vytvořit bezpečné místo pro zastavení tam, kde lze očekávat zvýšený pohyb lidí (často hlavně dětí u škol) tak, aby všichni věděli, kde mají se stojícími vozidly počítat. Kromě škol to mohou být tyto značky u nákupních center, nádraží, divadel nebo kin. Smysl je jednoduchý, je potřeba nechat vystoupit spolujezdce, případně ho nechat, aby si vzal všechny svoje věci z kufru. Řidič by ideálně vůbec neměl vysednout z auta. Nejde tedy o klasické parkoviště, ale spíše místo k rychlému zastavení.
5 minut a dost
Podstatné je, že ono zastavení musí být skutečně krátké. To symbolizuje ono „polib“. Prostě dát rychlou pusu a ahoj. Místo zkrátka rozhodně neslouží k normálnímu parkování, což ale mnoho řidičů nerespektuje nebo prostě neví, co značka znamená. Přitom značka je často doplněna bílou tabulkou, kde je doba polibku přesně vymezena na 3 minuty případně 5 minut. Déle na místě stát nemůžete, respektive pak už hrozí pokuta.
Řidiči i přes přítomnost cedulek s přesnou dobou stání, značky příliš nerespektují. „Nejčastěji se s porušením pravidel setkáváme u škol. Rodiče chtějí doprovodit své dítě až do třídy a zablokují třeba jedno ze dvou takto vyhrazených míst na delší dobu. Často na deset i patnáct minut. Tím ovšem blokují místo ostatním rodičům a zcela popírají smysl místa pro zastavení K+R. U škol se jedná o vyhrazená místa, na nichž během velmi krátké doby, zpravidla od 7:30 do 7:50, potřebují zastavit desítky rodičů. Pak je opravdu třeba dítě pouze nechat v klidu bezpečně vystoupit a neprodleně odjet a udělat místo dalším.“ vysvětlila na portálu Technických služeb Praha Olga Boučková z oddělení Besip TSK a. s.
V Brně stál řidič na K+R týden
Situace přitom není lepší třeba ani v Brně. „V Botanické ulici stálo podle záznamů městské policie před základní školou K+R jedno z aut více, než týden. Problémy jsou ale prakticky na všech parkovištích K+R,“ citoval deník Blesk mluvčí brněnských strážníků Terezu Kadrnožkovou. Podle ní řidiči využívají plochy jako běžná parkoviště a s délkou parkování si hlavu příliš nelámou. Nepomáhá dokonce ani to, že na některých frekventovaných místech je nápis K+R napsán i přímo na vozovce nebo že jsou na značkách dodatečné vysvětlující tabulky, kde je přesně napsáno, jak dlouho lze na daném místě stát. Řidiči běžně z auta odchází na nákupy nebo vyřizovat si své věci do města a jsou velmi překvapeni, když jim na kolo přistane botička nebo dostanou na okno lístek o pokutě. Debaty s policisty jsou samozřejmě naprosto zbytečné, tuhle věc prostě neuhádáte, pokud na K+R stojíte příliš dlouho.
Chcete stát déle? Najděte si normální parkoviště
Rada, jak nepřekročit daný limit je přitom jednoduchá. Pokud potřebujete více času, abyste své dítě doprovodili dítě do školy, najděte si klasické místo na parkování. Smlouvat s policisty se nikdy nevyplácí. Pokud vás policisté začnou řešit, hrozí vám za prodlení na parkovišti pokuta až ve výši 2 000 korun, ve správním řízení je to pak od 1 500 do 5 000 korun. Parkování se vám tak může velmi prodražit.
14 let stará „novinka“
U nás začala místa K+R vznikat již v roce 2010, když pro ně byla novelizací zavedena samostatná dopravní značka. Ano, značka už funguje 14 let a nejde tedy o žádnou novinku, přestože přichycení řidiči často tvrdí, že značku vidí poprvé. Jen v Praze jsou těchto značek desítky a řidiči s nimi mají opakovaně problémy. Stačí se přitom je soustředit a zejména u škol a nákupních center, kam člověk jezdí opakovaně, se nad smyslem značky zamyslet. Většinu řidičů pak jedna dvě pokuty donutí, aby místo K+R respektovali.
Na druhou stranu je podle některých řidičů otázka, jestli by stejnou službu neudělala například dobře známá značka zákaz stání. Zákon v jejím případě říká, že: „na parkovišti vyhrazeném pro určitá vozidla je jiným řidičům zakázáno zastavit a stát. Zákaz však neplatí v případě, kdy zastavení a stání nepřekročí dobu tří minut.“
Rozdíl oproti K+R je však v tom, že u K+R musí také ostatní řidiči dát pozor a počítat s tím, že v daném místě mohou auta stát a mohou z nich vystupovat lidé. Tam, kde je zákaz stání, se stojícími auty většinou nikdo nepočítá. Značka K+R tedy zvyšuje bezpečnost vystupujících osob a upozorňuje ostatní řidiče, aby věnovali pozornost stojícím autům. Kdo někdy parkoval u školy, kde je zvýšený provoz a třeba jezdí i tramvaje, ví, jaký je to adrenalin, když děti vystupují do vozovky. Zkrátka značka K+R má svůj význam a je rozhodně dobré jí dodržovat.
Zdroje: blesk, tsk-praha.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]