Zlomené srdce: Vědci přinášejí vědecké poznatky o tom, co se děje s vaším mozkem a tělem
Ačkoli každý člověk může mít zlomené srdce jinak, ať už se jedná o rozchod, ztrátu blízké osoby nebo jinou ztrátu, podle vědců je tělesná reakce v podstatě stejná. Odkud se vzala ta bolest a náhlý nedostatek energie?
Jak říká neuroložka doktorka Lucy Brownová, „všichni jsme byli nešťastní, když jsme dostali kopačky“ – a existuje silný chemický koktejl, který pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je.
Serotonin je chemická látka v mozku spojená se štěstím, oxytocin se sbližováním a dopamin se vyplavuje, kdykoli se v mysli spustí takzvaný systém odměn. Není tedy divu, že se cítíte dobře, když je tato svatá trojice souběžně aktivní, a naopak těžce, když je klesá. Klíčovou chemickou látkou je dopamin, který je dokonalou přírodní drogou.
Brownová byla součástí týmu vědců, kteří provedli studii o dopadu zlomeného srdce a skenovali mozkovou aktivitu 15 mladých lidí, kteří prošli nechtěným rozchodem. Ukázali jim fotografie jejich bývalých partnerů a skenování ukázalo, že části mozku, které pohánějí náš smysl pro motivaci a odměnu, kde sídlí naše dopaminergní neurony, se rozběhly na plné obrátky.
„Je to, jako bychom na sobě byli závislí,“ říká doktorka Brownová a situaci přirovnává k tomu, co lze pozorovat u závislých na kokainu, kteří se snaží odvyknout.
Nemusí jít jen o emocionální bolest, se kterou se můžete potýkat. Studie doktorky Brownové zahrnuje také aktivaci oblastí mozku spojené s fyzickou bolestí. Když emoční stres způsobuje fyzické příznaky, jako jsou bolesti hlavy a nevolnost, označuje se lékařským termínem somatizace.
Ve vzácných případech může tento druh citového strádání vést dokonce k příznačné přezdívce „syndrom zlomeného srdce“ – neboli stresové kardiomyopatii, uvádí server Sky News. Když je tělo ve stresu, uvolňuje hodně adrenalinu, a když je ho v těle hodně, může to mít vliv na srdce. Na rozdíl od srdečního infarktu tento stav nezpůsobuje ucpání věnčitých tepen, ale zcela mění tvar levé srdeční komory, která pumpuje okysličenou krev do těla.
„Lidé, kteří ukončí vztah, také čelí velkým emocím – pocitu viny, smutku, osamělosti,“ dodává Brownová.
Zdroj: SkyNews, ncbi.nlm.nih.gov
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]